Badanie znamion - wideodermatoskopowa ocena znamion

Samobadanie znamion skórnych 1

Samobadanie znamion skórnych

Jeśli zauważysz, że Twoje znamię niepokojąco rośnie, zmienia swój kształt, kolor, bądź pojawiło się nowe, inne od pozostałych - nie zwlekaj!

Raz w miesiącu dokładnie obejrzyj swoją skórę. Zwróć uwagę na wszystkie znamiona, pieprzyki i narośla. Sprawdź, czy nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe. Pamiętaj o sprawdzeniu miejsc, na które na co dzień nie zwracasz uwagi. Obejrzyj dokładnie plecy, sprawdź skórę głowy, stopy i miejsca pod bielizną. W razie potrzeby użyj lusterka lub poproś osobę bliską o pomoc.


Czerniaki są łatwymi do zdiagnozowania nowotworami skóry, gdyż pojawiają się na powierzchni skóry, co stwarza możliwość ich szybkiego zdiagnozowania.


Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych. Aby pomóc w ich ocenie badacze opracowali tzw. kryteria ABCDE czerniaka złośliwego. Jest to zbiór cech, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

[Zobacz] Jak chronić się przed nowotworem skóry


A – Asymetria znamię barwnikowe „wylewające” się na jedną stronę. Oceń symetrię zmiany. Niepokojące jest jeśli obie połówki znamienia pasują do siebie.


B – Brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia powinny budzić niepokój.


C – Czerwony, Czarny niejednolity kolor - prawidłowe znamiona zwykle są jednokolorowe.


D – Duży rozmiar, wielkość zmiany barwnikowej powyżej 6 mm lub znamię powiększyło się lub wzniosło ponad powierzchnię skóry.


E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu, widoczna dynamika zmian


Zwróć także uwagę czy w okolicach zmiany nie pojawiło się swędzenie, bolesność lub krwawienie.

Gdzie zbadać znamiona? 2

Gdzie zbadać znamiona?

Umów się do jednego z naszych Centrów Badania Znamion i pozwól nam zbadać Twoje znamiona.

Posiadamy ośrodki badania znamion w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, a już niedługo w każdym większym mieście w Polsce. Zadzwoń na podany numer telefonu, umów się online, bądź skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego w zakładce kontakt. Możesz napisać do nas na dostępnym na stronie czacie jak również na Facebooku.

Szczegółowo odpowiemy na wszystkie Twoje pytania związane z diagnostyką Twoich znamion, oraz pomożemy ustalić najdogodniejszy termin badania pieprzyków. Nie musisz miesiącami czekać na wizytę lekarską, z naszą pomocą możesz w łatwy i szybki sposób poddać się badaniu. Czas badania znamion całego ciała zależy bezpośrednio od liczby zmian na skórze, jednak cena badania wideodermatoskopowego w naszym Centrum Badania Znamion nie jest zależna od liczby znamion. Staramy się by terminy badań nie były zbyt odległe - zwykle nie przekraczają dwóch tygodni.

Centrum Diagnostyki Znamion 3

Odwiedź nasze Centrum Diagnostyki Znamion

Za pomocą wideodermatoskopu ocenimy wszystkie niepokojące Cię zmiany skórne.

Jeśli posiadasz liczne znamiona na skórze, jasną karnację lub piegi, dostrzegasz znamiona których średnica przekracza 6 mm, bądź doznałeś poparzeń słonecznych, w Twojej rodzinie występowały nowotwory skóry, znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju nowotworu skóry. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka, powinny poddać się badaniu dwa razy w roku oraz każdorazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój onkologiczny.

Wskazaniem do dermatoskopii są również naczyniaki, zmiany cylindromiczne, rogowacenie łojotokowe naskórka, zmiany w postaci brodawek i świerzb, zmiany o charakterze dermatofibroma (histiocytoma). Badanie znamion jest badaniem profilaktycznym i każdy powinien się jemu poddać raz w roku. Badanie dermatoskopowe przeprowadza się również w przypadku podejrzenia czerniaka skóry. Ponadto po zdiagnozowaniu czerniaka, rodzina chorego powinna regularnie badać swoje znamiona.

Mapowanie podejrzanych znamion 4

Mapowanie podejrzanych znamion

Przeprowadzimy z Tobą wywiad, dokonamy oględzin Twojego ciała oraz sfotografujemy podejrzane znamiona.

Wizyta opiera się na obejrzeniu wszystkich Twoich znamion oraz sporządzeniu dokumentacji fotograficznej zmian skórnych budzących niepokój onkologiczny. Ważne jest, żeby nie pominąć żadnej części ciała w trakcie badania znamion. Stąd też nazwa badanie znamion całego ciała lub badanie znamion z mapowaniem ciała. Często zdarza się, że znajdujemy niepokojące zmiany w miejsach, których sam Pacjent nie mógł łatwo zobaczyć. Mapowane znamiona przechowywane jest w specjalnym systemie komputerowym, który umożliwia wykonywanie porównawczych badań kontrolnych.

W naszym Centrum Badania Znamion badanie wideodermatoskopowe przeprowadzane jest za pomocą nowoczesnego wideodermatoskopu FotoFinder. Kamera medicam 800-1000 HD oferuje doskonałą jakość w rozdzielczości Full HD, która jest widoczna zarówno w podglądzie na żywo jak i w wykonanych zdjęciach. Stosowane przez nas wideodermatoskopy cyfrowy jako jedyne na rynku dają możliwość pracy w trybie maksymalnej rozdzielczości zarówno przy podglądzie na żywo jak i podczas robienia zdjęć.

Badanie Znamion 5

Badanie Znamion

Lekarz dokona skrupulatnej oceny zmian skórnych.

Lekarz przeprowadzi badanie wideodermatoskopowe, na podstawie którego podejmie decyzję o usunięciu zmiany lub dalszej jej obserwacji. Dzięki archiwizacji znamion, lekarz po zakończonej wizycie może powrócić do badania, co daje mu możliwość niebywale precyzyjnej analizy. Dodatkowo opcja konsultacji z dermatologami, onkologami oraz chirurgami z naszego zespołu, znacząco zwiększa jakość wykonywanych badań i korzystnie wpływa na efektywność ostatecznej oceny znamion. Możliwość zdalnej konsultacji z całym zespołem lekarzy czyni nasze Centrum Badania Znamion wyjątkowym.

Cześć medyczna badania znamion polega na mikroskopowym oglądaniu powierzchni skóry, co umożliwia ocenę struktur barwnikowych. To najlepsza metoda wczesnej diagnostyki nowotworów skóry. Z pomocą wideodermatoskopu lekarz dokonuje precyzyjnej oceny stanu znamion i wydaje zalecenia.

Kontrola wideodermatoskopowa znamion 6

Kontrola wideodermatoskopowa znamion

Po badaniu otrzymasz od lekarza zalecenia odnośmnie dalszczego postępowania

Zostaniesz poinformowany o tym, czy jakieś znamiona zostały zakwalifikowane do resekcji chirurgicznej oraz które należy wcześniej skontrolować. Lekarz doradzi również, które zmiany możesz usunąć np. laserowo. Pamiętaj: nie bagatelizuj zaleceń i zawsze się do nich stosuj. Wcześnie wykryta i usunięta zmiana nowotworowa, to szansa na całkowite wyleczenie.

Znamiona, które budzą niepokój onkologiczny muszą zostać skontrolowane wcześniej celem oceny dynamiki wzrostu. Porównawcza ocena obrazu dermatoskopowego i analiza zmian zachodzących w czasie jest istotą wideodermatoskopowej kontroli znamion. Z tego względu zdarza się, że pierwsza kontrola dermatoskopowa odbywa się już po 2-3 miesiącach, a odstępy pomiędzy następnymi badaniami są wydłużane w zależności od zaleceń lekarskich.

konsultacja onkologiczna 7

Konsultacja onkologiczna

Doświadczony onkolog poprowadzi Cię przez cały proces diagnostyki nowotworów skóry i leczenia.

Dzięki współpracy z doświadczonymi onkologami, którzy na co dzień zajmują się leczeniem czerniaka i innych nowotworów skóry, zapewniamy pacjentowi profesjonalną pomoc w całym procesie diagnostyczno-terapeutycznym. Jeśli w Twoim wyniku badania histopatologicznego zdiagnozowany zostanie nowotwór, niezwłocznie udaj się na konsultację z naszym onkologiem, który wskaże Ci dalszą drogę diagnostyki i zaplanuje ewentualne leczenie.

Pozwól, że opowiem Ci więcej

Pozwól, że opowiem Ci więcej.

Dowiedz się więcej na temat dermatoskopii.

Teraz kiedy już wiesz jak możemy Ci pomóc chronić się przed czerniakiem, sprawdź na czym dokładnie polega badanie dermatoskopowe zmian skórnych.
Czym jest badanie