Profilaktyka

Pamiętaj, że im wcześniej wykryty czerniak, tym większa szansa na całkowite wyleczenie! Oto kilka prostych zasad ochrony przed czerniakiem.

Dokładnie oglądaj swoją skórę
Pamiętaj o corocznym badaniu dermatoskopowym znamion
Nie opalaj się w solarium!
Profilaktyka
Skontaktuj się z nami, jeśli uważasz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem
Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00
Stosuj filtry UV, pamiętaj o czapce i okularach przeciwsłonecznych

Czerniaki są najłatwiejszymi do zdiagnozowania nowotworami, ponieważ rozwijają się na powierzchni skóry, co stwarza świetne możliwości ich wczesnego wykrycia. U 50-60% osób do rozwoju czerniaka dochodzi ‘de novo’ w obrębie skóry pozornie niezmienionej, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na pojawianie się nowych zmian barwnikowych. Pamiętajmy, że groźne znamię może pojawić się w każdej chwili dlatego tak ważne jest regularne obserwowanie swojej skóry.

Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych. Aby pomóc w ich ocenie badacze opracowali tzw. kryteria ABCDE czerniaka złośliwego. Jest to zbiór cech, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

A – Asymetria (asymmetry)

Oceń symetrię zmiany. Postaraj się podzielić zmianę na dwie połówki. Czy obie połówki pasują do siebie? Niepokojące jest jeśli jedna połowa znamienia różni się od drugiej.

B – Granica (border)

Zwykłe znamiona są owalne lub okrągłe i wyraźnie widoczna jest granica pomiędzy znamieniem, a zdrową tkanką. Brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia powinny budzić niepokój.

C - Kolor (color)

Prawidłowe znamiona zwykle są jednokolorowe. W przypadku podejrzanego znamienia w obrębie jednej zmiany może występować kilka kolorów, a granice ich przejścia mogą być bardzo nieregularne.

D – Średnica (diameter)

Należy zwrócić szczególną uwagę na każde znamię, które ma 6 mm średnicy lub więcej, a także na każde, które powiększyło się lub wzniosło ponad powierzchnię skóry.

E - Powiększanie się (enlargement)

Szczególnie niepokojące jest nagłe powiększanie się danego znamienia.

Zwróć także uwagę czy w okolicach zmiany nie pojawiło się swędzenie, bolesność lub krwawienie.

Jeśli zauważysz, że Twoje znamię niepokojąco rośnie, zmienia swój kształt, kolor, bądź pojawiło się nowe, inne od pozostałych - nie zwlekaj !

Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Sprawdź czym jest dermatoskopia.

Już wiesz jak na co dzień chronić się przed czerniakiem. Potraktuj poważnie nasze rady i nie bagatelizuj zagrożenia. Sprawdź na czym dokładnie polega badanie dermatoskopowe.
Czym jest badanie