Nie przekonuj się #nawłasnejskórze

W ostatnich latach w Polsce i na całym świecie obserwujemy gwałtowny wzrost zapadalności na czerniaka. W Polsce w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na czerniaka wzrosła aż o 300%.

Statystyki

Dlaczego mówimy: nie przekonuj się #nawłasnejskórze?

Szacuje się, że w ciągu swojego życia 1 na 27 mężczyzn i 1 na 40 kobiet może zachorować na czerniaka. Nie graj w rosyjską ruletkę ze swoim zdrowiem.

trumna

20%

o tyle wyższa jest umieralność na czerniaka w Polsce niż w innych krajach UE.

słońce

5 min.

Już nawet po 5 minutach ekspozycji na słońce zwiększa się ryzyko zachorowalności u niektórych osób.

mikroskop

300%

o tyle wzrosła zachorowalność na czerniaka w ciągu ostatnich 30 lat.

A Ty? Dlaczego nie obserwujesz znamion?
Jaki jest powód, że nie używasz filtrów UV?

Poznaj naszych bohaterów, którzy bagatelizują problem, nie badają znamion i nie stosują ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Posłuchaj jakie wymówki i mity obecne są w naszym społeczeństwie.
Czy gdzieś już to słyszałaś/eś?

Zobacz kto nas wspiera

Poznaj naszych Partnerów
i dołącz do akcji #nawłasnejskórze

Poznaj naszych wyjątkowych Partnerów i ich inspirującą pracę. Dzięki ich oddaniu i zaangażowaniu pomagają nie tylko osobom chorym, ale także budują świadomość na temat chorób nowotworowych. Dowiedz się więcej o naszych partnerach i odkryj, jak razem tworzymy pozytywne zmiany oraz promujemy wiedzę na temat profilaktyki nowotworów skóry.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych zrzesza 47 organizacji z całego kraju. Od 13 lat pomaga chorym na nowotwory w Polsce, niosąc wiedzę, nadzieję i wsparcie. PKPO jako organizacja parasolowa, koncentruje się na poprawie sytuacji wszystkich pacjentów onkologicznych i hematoonkologicznych.

Fundacja Rakiety

Fundacja Rakiety wspiera osoby z chorobami onkologicznymi oraz ich najbliższych. Zapewnia specjalistyczną pomoc, tj. wsparcie psychologiczne, psychoonkologiczne, psychiatryczne oraz onkodietetyczne, pomaga także w organizacji leczenia i organizuje wsparcie finansowe.

Drużyna Szpiku

Fundacja działa na rzecz profilaktyki chorób nowotworowych krwi oraz propaguje ideę pozyskiwania dawców szpiku. Dodatkowo wspiera osoby chore i ich rodziny, pomagając w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Fundacja udziela również pomocy materialnej.

Dzieciaki Chojraki

Dzieciaki Chojraki to stowarzyszenie Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej. Oferują wsparcie materialne i edukacyjne dla dzieci w trakcie procedury medycznej i ich rodzin. Organizują szkolenia i tworzą materiały edukacyjne, aby promować w społeczeństwie wiedzą o transplantacji szpiku.

Warszawskie Centrum Psychoonkologii

Warszawskie Centrum Psychoonkologii zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób chorych onkologicznie i ich bliskich na każdym etapie choroby i zdrowienia. WCP działa na podstawie najnowszej wiedzy naukowej i klinicznej z zakresu psychoonkologii i psychoterapii.

Fundacja Życie z Rakiem

Fundacja Życie z Rakiem organizuje warsztaty, które pomagają pacjentom onkologicznym nauczyć się funkcjonować i żyć ze swoją diagnozą. Z ich pomocą pacjent uczy się, jak zorganizować swoje życie na nowo i wspomóc proces leczenia. Poprawiają rzeczywistość pacjentów onkologicznych.

Fundacja Kocham Życie

Fundacja Kocham Życie podnosi świadomość społeczeństwa na temat chorób nowotworowych. Organizuje kursy i seminaria edukujące ludzi w tematach związanych z profilaktyką przed rakiem oraz przebiegiem choroby. Dodatkowo zapewnia wsparcie psychiczne osób chorych na nowotwory i ich najbliższych.

Fundacja No Shame

Fundacja No Shame - Bez Wstydu powstała z pierwotnym celem pomocy osobom chorym na łuszczycę. Obecnie nasze działania obejmują również inne choroby skóry. Naszą misją jest walka z dyskryminacją ze względu na wygląd oraz edukacja psychologiczna. Dążymy do holistycznego podejścia do leczenia i pielęgnacji skóry. Wierzymy, że każda osoba z chorobą skóry zasługuje na wsparcie nie tylko w aspekcie medycznym, ale również emocjonalnym i społecznym.

Ty także możesz dołączyć do naszej akcji!

Poznaj naszych ambasadorów

Dołącz do grona osób wspierających naszą kampanię #nawłasnejskórze!

Opublikuj link do spotu kampanii w swoich profilach social media. lub udostępnij bezpośrednio z naszego profilu na Instagramie

Zasada ABCDE

Jakie są objawy czerniaka?

Większość czerniaków w Polsce rozpoznawanych jest zbyt późno, co znacznie utrudnia późniejsze leczenie tego niebezpiecznego nowotworu.
https://www.youtube.com/embed/H-RQqWIOXcI
Główne cechy czerniaka - A B C D E
A
Niesymetryczne
B
Nierówne brzegi
C
Niejednolity kolor
D
Większe niż 6 mm
E
Zmienia się w czasie
Zasada A

Niesymetryczne znamiona

Objawy czerniaka mogą być jednak zupełnie nieuchwytne gołym okiem, dlatego tak ważne jest oglądanie znamion w powiększeniu dermatoskopem.
Klasyczny dermatoskop, który stosują często dermatolodzy wygląda jak lupka- szkło powiększające z wbudowanym źródłem światła. Takie dermatoskopy powiększają obraz zwykle ok. 10-20 krotnie oraz umożliwiają profilaktyczne badanie niepokojących znamion.
https://www.youtube.com/watch?v=H-RQqWIOXcI
Główne cechy czerniaka - A B C D E
Chroń skórę

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV

Unikaj słońca
Unikaj słońca
Nie korzystaj z solarium
Nie korzystaj z solarium
Smaruj się kremem
Smaruj się kremem
Noś czapkę
Noś czapkę
Zakładaj okulary
Zakładaj okulary
Używaj odzieży anty UV
Używaj odzieży anty UV
Obserwuj swoje znamiona
Obserwuj swoje znamiona
Badaj się regularnie
Badaj się regularnie
Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak nie zawsze jest czarny

Pamiętaj czerniak nie zawsze jest czarny, nie zawsze szybko rośnie, a zmian możesz nie zauważyć gołym okiem.

Klasyczny dermatoskop, który stosują często dermatolodzy wygląda jak lupka- szkło powiększające z wbudowanym źródłem światła. Takie dermatoskopy powiększają obraz zwykle ok. 10-20 krotnie oraz umożliwiają profilaktyczne badanie niepokojących znamion.

Badanie dermatoskopem ręcznym
Badanie wideodermatoskopowe pleców
Na czym to polega?

Wideodermatoskopia i dermatoskopia

Wideodermatoskopia to najdokładniejsza i preferowana obecnie metoda badania znamion.

Dzięki wideodermatoskopii lekarze mają możliwość dokładnego badania podejrzanych znamion i zmian skórnych w dużym powiększeniu na monitorze. Ponadto system archiwizacji danych pozwala zapisywać obraz znamion, które wymagają regularnej kontroli i porównywania ich obrazów z biegiem czasu.

Dermatoskopia to badanie, które również pozwala na ocenę architektury zmian skórnych i analizę różnych pigmentacji, co znacznie zwiększa szanse na wychwycenie potencjalnie niebezpiecznych zmian w bardzo wczesnym stadium.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Czym różni się pieprzyk od czerniaka?

Na wczesnym etapie czerniak może wyglądać identycznie jak zwykłe znamię, a niektóre znamiona mogą naśladować czerniaka. Kluczowe jest więc dokładne obserwowanie znamion, najlepiej w powiększeniu. Należy zwrócić szczególną uwagę na znamiona, które nie są symetryczne, mają nieregularne, poszarpane krawędzie oraz mają nietypowy kolor. Powinny nas zaniepokoić znamiona przekraczające 6mm, które nagle urosły lub zmieniły swój kolor.

Jak często należy kontrolować znamiona za pomocą dermatoskopu?

Wszystkie znamiona na naszym ciele powinny być badane dermatoskopem co najmniej raz w roku. Należy też samodzielnie monitorować zmiany na skórze w domu i sprawdzać, czy nie zmienia się ich rozmiar, kształt oraz kolor. Osoby, które mają większe ryzyko zachorowania na nowotwór skóry, powinny poddawać się badaniom dermatoskopowym częściej, zgodnie z rekomendacją lekarza - czasami nawet co kilka miesięcy.

Jakie są najskuteczniejsze metody ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?

Kluczowym elementem ochrony skóry są kremy z filtrem SPF. Zaleca się ich stosowanie przez cały rok, a idealnym wyborem są te z oznaczeniem SPF 30 lub wyższym. Dla dzieci zalecane są kremy z filtrem minimum SPF 50. Krem powinien być nałożony na skórę około 30 minut przed wyjściem na zewnątrz i należy go ponownie aplikować na skórę co 2-3 godziny. Aby zapewnić skuteczną ochronę, konieczne jest użycie co najmniej 2 mg kremu na cm² skóry, co jest równoznaczne z nałożeniem ilości odpowiadającej jednej łyżeczce do herbaty na skórę twarzy.

Dlaczego badanie wideodermatoskopowe jest ważne w procesie wykrywania czerniaka?

Wideodermatoskopia to kluczowe narzędzie w diagnostyce czerniaka, umożliwiające dokładne obserwowanie znamion w powiększeniu. Jest to metoda całkowicie nieinwazyjna, bez żadnych przeciwwskazań - dostępna dla kobiet w ciąży, osób z chorobami przewlekłymi, czy dzieci. Umożliwia wczesne wykrycie niepokojących zmian, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.