Gdzie badać znamiona w Szczecinie w 2020

Agnieszka Czyżewska
specjalista onkologii klinicznej
30.09.2020 · 6 min

Lato rozpieszcza słońcem, ale nie jest już tak opiekuńcze dla skóry. Dlatego żegnając wakacje, zaczynamy intensywniej pielęgnować ciało i walczyć z oznakami przesuszenia skóry. Pieprzyki również powinny znaleźć się w centrum uwagi. Artykuł ten opowie o zagadnieniach dotyczących:

Badanie Znamion Szczecin 2020

Profilaktyka czerniaka

Lipiec 2020 roku przyniósł kolejny, IX już Tydzień Świadomości Czerniaka, a wraz z nim raport o wiedzy i zachowaniach Polaków w kwestii zapobiegania tej postaci choroby nowotworowej. Blisko 96 proc. badanych słyszało o czerniaku, co jednak nie przeszkadza większości z nich opalać się w godzinach 11-16, kiedy słońce operuje najmocniej i dawka promieniowania UV jest największa. Nadal nie stosujemy regularnie kremów z filtrem, a jeśli już, to są to często preparaty o zbyt niskim faktorze.

Profilaktyka wtórna – obserwacja pieprzyków i badania znamion – jest mocniejszą stroną respondentów. Coraz częściej podejmujemy słuszną decyzję o kontakcie z lekarzem i wykonaniu dermatoskopii lub wideodermatoskopii; nowoczesnych i nieinwazyjnych metod diagnostyki skóry.

Dermatoskopia niepokojącej zmiany skórnej wydłuża badanie kliniczne tylko o 72 sekundy

Te 72 sekundy mogą uratować życie. Bo ta konkretna metoda obrazowania zmian w obszarze skóry, włosów i paznokci wyróżnia się czułością diagnostyczną na poziomie 83 proc.i pozwala wykryć czerniaka w bardzo wczesnym stadium, które poddaje się leczeniu i daje dobre rokowania. Wysoce wyspecjalizowane placówki medyczne dysponują dodatkowo możliwością archiwizacji wyglądu zmian oraz poddania ich analizie programem komputerowym.

Wideodermatoskop cyfrwy firmy Twoje Znamiona
Wideodermatoskop cyfrowy firmy Twoje Znamiona

Wideodermatoskopia w Ogólnopolskim Centrum Badania Znamion w Szczecinie pozwoli na szybką interpretację nawet niepozornych czy niezauważalnych pieprzyków na podstawie stosowanych i uznawanych na świecie algorytmów oceny. W trakcie jednej wizyty wszystkie twoje znamiona znajdą się pod kontrolą.

Reguła oceny zmian skórnych w kierunku czerniaka ABCDE

Dzięki analizie asymetrii, rodzaju brzegów, koloru, wymiarów i ewolucji zmian – stąd angielski akronim ABCDE (asymetry, border, color, diameter, evolution) – pacjenci, w tym wspomnianego już szczecińskiego Centrum Badania Znamion przy ul. Arkońskiej, są w stanie monitorować wygląd pieprzyków i gdy zajdzie taka potrzeba zasięgnąć porady lekarskiej. Wideodermatoskopia umożliwia dokładną ocenę wszystkich znamion Charakter zmian może być bardzo zróżnicowany, tym bardziej profesjonalizm i dostęp do nowoczesnej aparatury mają tutaj duże znaczenie.

Metoda ABCD - A - Asymetria (kształt, kolor, struktury)
Asymetria (kształt, kolor, struktury)
Metoda ABCD - B -  Brzegi poszarpane, nierównomierne.
Brzegi poszarpane, nierównomierne
Metoda ABCD - C - Czerwony, Czarny niejednolity kolor
Czerwony, Czarny niejednolity kolor
Metoda ABCD - D - Duży rozmiar, znamię powiększyło się
Duży rozmiar, znamię powiększyło się

Twoje znamiona to pieprzyk czy już czerniak?

Dlaczego samoobserwacja jest niewystarczająca? Kierujmy się zawsze zdrowym rozsądkiem i nie popadajmy w panikę. Miejmy jednak świadomość, że określenie charakteru danej zmiany skórnej, bywa problematyczne także dla samych lekarzy, którzy nie zajmują się tym obszarem w codziennej praktyce. Przytaczane już na początku artykułu badania świadomości Polaków na temat czerniaka z 2020 roku pokazują, że jedynie 50 proc. respondentów skonsultowałoby się ze specjalistą, gdyby zmiana zmieniła kolor lub wielkość. Ten odsetek jest zdecydowanie za mały. Taka sytuacja powinna być tzw. dzwonkiem alarmowym. Ignorowanie objawów to nie jedyny problem. Bez okresowej wideodermatoskopii możemy ich zwyczajnie nie dostrzec.

[Zobacz] Jak wygląda czerniak? ZDJĘCIA

Łapiąc opaleniznę w ostatnich promieniach letniego słońca na Wałach Chrobrego warto pomyśleć o zdrowiu swojej skóry i zajrzeć także na ulicę Arkońską 51/01. Umówienie wizyty w Ogólnopolskim Centrum Badania Znamion nie oznacza perspektywy długiego czekania. Dostępne są szybkie terminy. A jeżeli wracamy z wakacji w Szczecinie, to zarezerwujmy konsultację u siebie lub w pobliskiej aglomeracji. Centrum posiada jeszcze swoje ośrodki w Warszawie, Poznaniu,Wrocławiu oraz prowadzi zaawansowane przygotowania, by jego specjaliści zawitali do Gdańska, Krakowa, łodzi, Katowic i wielu wielu innych miast.

[Czytaj dalej] Jak chronić się przed nowotworem skóry?

Badanie Znamion
Wideodermatoskopia
Szczecin
Nie lekceważ raka!

Nie lekceważ raka!

Sprawdź jak się chronić.

Twoja wiedza na temat profilaktyki czerniaka jest teraz większa, jednak to nic nie zmieni, jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki. Dowiedz się jak znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Jak się badać?