Spis treści

Rodzaje czerniaka [ZDJĘCIA]

Poniżej prezentujemy rodzaje czerniaka o największym znaczeniu klinicznym oraz ich zdjęcia:

  • czerniak szerzący się powierzchownie (ang. superficial spreading melanoma),
  • czerniak z plamy soczewicowatej (ang. lentigo maligna melanoma),
  • czerniak guzkowy (ang. nodular melanoma),
  • czerniak akralny w tym podpaznokciowy (ang. acral lentiginous melanoma).

Czy czerniak występuje tylko na skórze?

Pomimo tego , że najczęstszym punktem wyjścia czerniaka jest skóra (90%), może się on rozwinąć w innych lokalizacjach i niemal co 10-ty czerniak rozwija się pierwotnie w gałce ocznej oraz błonach śluzowych najczęściej jamy ustnej i narządów płciowych.

Należy pamiętać, że każda osoba, u której został zdiagnozowany czerniak lub inny nowotwór skóry powinna poddawać się regularnym badaniom znamion co 4- 6 miesięcy. Najlepszą metodą jest komputerowe badania znamion czyli wideodermatoskopia z możliwością archiwizacji zdjęć znamion wyznaczonych do obserwacji przez lekarza.

Dowiedz się więcej o badaniu znamion

Zobacz również:

Dowiedz się więcej o badaniu znamion

Gdzie czerniak lokalizuje się najczęściej?

Według Mazowieckiego Rejestru Nowotworów - w populacji mieszkańców województwa mazowieckiego czerniaki występowały najczęściej:

  • w skórze tułowia( ok.37%),
  • kończyn dolnych (ok. 30%),
  • kończyn górnych ( ok. 17%),
  • głowy i szyi ( ok. 9%).

U kobiet czerniak najczęściej umiejscowiony jest na kończynach, w przypadku mężczyzn jest to tułów.

Zaplanuj wizytę w naszym ośrodku już w następnym tygodniu.

Zbadaj swoje znamiona!

Zaplanuj wizytę w naszym ośrodku już w następnym tygodniu.

Czerniaki zwykle pojawiają się na podłożu niezmienionej skóry (de novo) natomiast mogą też rozwinąć się już w istniejącym znamieniu.

Czerniak szerzący się powierzchownie

Czerniak szerzący się powierzchownieCzerniak szerzący się powierzchownie

Najczęstszą postacią histologiczną (70-80%) jest czerniak szerzący się powierzchownie - superficial spreding melanoma malignum ( SSMM). To typ czerniaka rosnącego najwolniej - najpierw następuje zwiększanie powierzchni, dopiero w następnej kolejności przyrost na grubość. Typowy czerniak SSMM pojawia się zwykle u osób młodych lub w średnim wieku po krótkich ale intensywnych ekspozycjach na słońce, na skórze odsłoniętej, bez cech uszkodzenia posłonecznego. U kobiet najczęściej lokalizuje się na kończynach, u mężczyzn na tułowiu. Charakteryzuje się długim okresem wzrostu śródnaskórkowego, późnym dawaniem przerzutów oraz stosunkowo dobrym rokowaniem.

Czerniak guzkowy

Czerniak guzkowyCzerniak guzkowy

U około 10-15 % pacjentów w skórze klinicznie niezmienionej można spotkać czerniaka guzkowego - melanoma malignum nodularis (MMN). To postać bardziej agresywna charakteryzująca się jednoczesnym przyrostem grubości i zwiększaniem powierzchni zmiany oraz szybkim dawaniem przerzutów. Wywiad wzrostu zmiany obejmuje zwykle 1-2 lata, pojawia się głównie w okolicy skóry głowy, karku i górnej części pleców. Klinicznie jest to zwykle wyniosły guzek o bardzo ciemnym zabarwieniu , szybko się powiększający.

Czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej

Czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatejCzerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej

Czerniak może wywodzić się też z plamy soczewicowatej - lentigo maligna melanoma ( LMM). Występuje głównie u osób starszych, częściej u kobiet po 60 roku życia w miejscach narażonych na ekspozycję UV, na skórze z cechami uszkodzenia posłonecznego, głównie w obrębie skóry twarzy. Klinicznie jest to zwykle nieostro odgraniczona, płaska zmiana dość dużych wymiarów, rozwijająca się powoli.

Czerniak akralny w tym podpaznokciowy

Czerniak akralny w tym podpaznokciowyCzerniak akralny w tym podpaznokciowy

Rzadko mamy też do czynienia z czerniakami podpaznokciowo-kończynowymi (5-8%) - acral lentigo melanoma (ALM). nie są to zmiany typowe, są trudne w rozpoznaniu z uwagi na swoją specyficzną lokalizację i z uwagi na późne rozpoznanie charakteryzują się złym rokowaniem. Klinicznie jest to zmiana o nieregularnym zabarwieniu, zwykle zniekształcająca płytkę paznokciową

Czerniak na dłoniach i podeszwach stóp - akralny

Zobacz również:

Czerniak na dłoniach i podeszwach stóp - akralny

Czy czerniak jest czarny? Uwaga na czerniaka bezbarwnikowego!

Czerniak bezbarwnikowyCzerniak bezbarwnikowy

Najrzadszą postacią czerniaka jest postać bezbarwnikowa - czerniak amelanotyczny. Utrata zdolności do syntezy melaniny w tym przypadku nie jest jeszcze procesem do końca wyjaśnionym. Brak lub niewielka ilość barwnika jest wyrazem niskiego zróżnicowania komórek, a co za tym idzie ich większej złośliwości.

Więcej zdjęć czerniaka bezbarwnikowe możesz zobaczyć tutaj

Źródła:

  1. Kittler, H., Rosendahl, C., Cameron, A., Tschandl, P. (2012). Dermatoskopia. Algorytmiczna metoda oparta na analizie wzorca
  2. Kittler, H., Pehamberger, H, Wolff, K., Binder, M. (2002). Diagnostic accuracy of dermoscopy. Lancet Oncol.,3(3) 159-65
  3. https://www.skincancer.net.au
  4. Rejestracja i epidemiologia nowotworow w Warszawie
twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.