Bydgoskie Centrum Dermatoskopowego Badania Znamion

Wszystkie swoje działania skupiamy na kompleksowej diagnostyce znamion, aby wyeliminować nowotwory skóry z życia milionów ludzi.
Upewnij się, że czerniak nie ukrywa się w jednym z niepozornych pieprzyków na Twojej skórze.
Wszystkie swoje działania skupiamy na kompleksowej diagnostyce znamion, aby wyeliminować nowotwory skóry z życia milionów ludzi. Upewnij się, że czerniak nie ukrywa się w jednym z niepozornych pieprzyków na Twojej skórze.
Bydgoskie Centrum Dermatoskopowego Badania Znamion
Jak możemy Ci pomóc?

Nasze usługi

W naszym Centrum Badania i Usuwania Znamion w procesie diagnostycznym uczestniczą dermatolodzy, chirurdzy, onkolodzy i inni specjaliści, zapewniając pacjentom kompleksową opiekę i profesjonalną diagnostykę.

Badanie znamion

Dermatoskopowe badanie wszystkich znamion na skórze w formie wideodermatoskopii z mapowaniem zmian wytypowanych przez lekarza do obserwacji oraz archiwizacją wykonanych zdjęć.

Usuwanie znamion

Chirurgiczne usuwanie podejrzanych pieprzyków wytypowanych przez lekarza w trakcie badania wideodermatoskopowego z wykonaniem histopatologicznej oceny usuniętej zmiany skórnej. Nieinwazyjne usuwanie łagodnych znamion laserem Co2 lub metodą krioterapii.

Konsultacje onkologiczne

Konsultacja onkologiczna w zakresie nowotworów skóry, w tym czerniaka złośliwego. Pacjent otrzymuje zalecenia po usunięciu zmiany nowotworowej, dotyczące badań kontrolnych, leczenia uzupełniającego, a także leczenia zaawansowanego czerniaka.
Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak nie zawsze jest czarny

Pamiętaj, czerniak nie zawsze jest czarny, nie zawsze szybko rośnie, a zmian możesz nie zauważyć gołym okiem.
Chcesz cieszyć się długim, zdrowym życiem, lecz martwią Cię znamiona na Twoim ciele?
Obawiasz się, że plamka na Twojej skórze to czerniak?
W natłoku codziennych spraw nie znalazłeś jeszcze czasu, aby to sprawdzić?
Czerniak złośliwy
Dlaczego my?

Badanie znamion w Centrum Twoje Znamiona

Badamy wszystkie znamiona na ciele
Zapisujemy zmiany do obserwacji
Wydajemy wynik lekarski
Przypominamy o zalecanej kontroli
Krótkie terminy oczekiwania na wizytę
Badamy dzieci

Umów się na wizytę w Bydgoszczy

W celu umówienia terminu wizyty lekarskiej umów się online, zadzwoń lub napisz. Możesz wysłać e-mail bądź skorzystać z formularza kontaktowego.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Medify.me Sp. z o. o. Dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się tutaj

Zarejestruj sie online

Szybko i łatwo! 24 h/dobę

Rejestracja telefoniczna:

poniedziałek - piątek: 9:00⁃20:00

Napisz do naszbadamy@twojeznamiona.pl
Oni nam zaufali

Opinie pacjentów

Badanie znamion Pani doktor wykonała dokładnie - obejrzała każdy pieprzyk na mojej skórze. Wyznaczyła termin kontroli, bo dwa znamiona wymagają obserwacji. Milo i profesjonalnie. Z czystym sumieniem polecam.
Dziękuje za tak szybką pomoc. Dzięki badaniu wyszło, że mam kilka znamion, które muszą być pod kontrolą i jedno muszę usunąć.. Na całe szczęście nie mam zmian nowotworowych, ale mam nauczkę do końca życia, że trzeba od razu udać się do lekarza, a nie bagatelizować swoje znamiona.
Miło, sprawnie i profesjonalnie. Krótki termin oczekiwania, bo udało mi się umówić za kilka dni. Jestem zadowolony, badanie wykonane skrupulatnie. Dziękuję Pani doktor.
Na czym to polega?

Przebieg badania wideodermatoskopowego w Bydgoszczy

W trakcie wizyty lekarz dokonuje oględzin całego ciała, oglądając wideodermatoskopem wszystkie znamiona na Twojej skórze. Pieprzyki, które wymagają obserwacji lub usunięcia są zapisywane w systemie - jest to tzw. mapowanie znamion.
Po wykonaniu badania wideodermatoskopowego lekarz omawia z Tobą dalsze zalecenia diagnostyczne. Wynik badania wraz z raportem zawierającym wideodermatoskopowe zdjęcia zmapowanych znamion otrzymujesz na płycie. Jeśli otrzymałeś zalecenie usunięcia zmiany skórnej zostaniesz skierowany do chirurga celem jej usunięcia.
Ważne infromacje

Co warto wiedzieć o dermatoskopowym badaniu znamion

Badanie wszystkich znamion - 30min. Badanie kontrolne znamion wyznaczonych przez lekarza - 20 min.

Ile trwa badanie?

Badanie wszystkich znamion - 30min. Badanie kontrolne znamion wyznaczonych przez lekarza - 20 min.
Pacjent badany jest za pomocą nowoczesnego sprzętu - wideodermatoskopu Fotofinder Portable Medicam 800 HD

Jakim urządzeniem badamy?

Pacjent badany jest za pomocą nowoczesnego sprzętu - wideodermatoskopu Fotofinder Portable Medicam 800 HD
Przed badaniem należy wykonać demakijaż oraz skrócić owłosienia w miejscach, w których znajdują się znamiona, celem poprawy jakości obrazu dermatoskopowego.

Jak się przygotować do badania?

Przed badaniem należy wykonać demakijaż oraz skrócić owłosienia w miejscach, w których znajdują się znamiona, celem poprawy jakości obrazu dermatoskopowego.
Na czym to polega?

Dermatoskopia

Dermatoskopia pozwala na szczegółową ocenę struktury znamion, a wprowadzenie tej metody badania do rutynowej oceny zmian skórnych poprawia wykrywalność czerniaka o około 30 %. Regularna dermatoskopia to klucz do tego, aby wykryć czerniaka lub nowotwór skóry w odpowiednim momencie.
Jest to oglądanie skóry za pomocą narzędzia zwanego dermatoskopem, który jak szkło powiększające umożliwia bardzo dokładną obserwację i analizę struktur barwnikowych oglądanych znamion, pieprzyków, przebarwień skóry czy plam soczewicowatych. Dermatoskopia pozwala odróżnić lekarzowi zmiany łagodne od niebezpiecznych. Polega na przykładaniu dermatoskopu do skóry pacjenta w miejscach występowania znamion, oglądaniu ich i ocenie.Jeśli z Twoim znamieniem dzieje się coś niepokojącego, na badanie dermatoskopowe zgłoś się jak najszybciej.
Na czym to polega?

Wideodermatoskopia

Wideoermatoskopowe badanie znamion to przede wszystkim analiza porównawcza zmian zachodzących w znamionach na przestrzeni czasu, dlatego badanie wideodermatoskopowe (komputerowa ocena znamion) to obecnie najlepsza i preferowana metoda profilaktycznej oceny znamion skórnych.
Wideodermatoskopia wykorzystuje nowoczesne technologie do oceny znamion. Lekarz w trakcie badania używa specjalistycznej kamery, którą przykłada do miejsc, w których zlokalizowane są znamiona pacjenta i uzyskując 140-krotne powiększenie, ma możliwość oglądania pieprzyków na ekranie komputera. Pozwala to na dokładniejszą ocenę zmian skórnych, a także, co bardzo ważne, na archiwizację zdjęć atypowych znamion i ich obserwację w czasie. Lekarz może wrócić do zapisanych obrazów za kilka miesięcy i skontrolować, jakie zmiany zaszły w znamionach. Badanie znamion to w końcu przede wszystkim ocena dynamiki zmian zachodzących w znamionach. Stąd równie ważne co pierwsze badanie, są wizyta kontrolne.
Grupy ryzka

Jakie są wskazania do badania znamion?

Jasna karnacja
Liczne piegi i pieprzyki na skórze
Opalanie się i oparzenia słoneczne
Srednica znamion
> 6 mm
Znamiona wrodzone
Okres ciąży i połogu
Czerniak lub raki skóry w rodzinie
Zaburzenia odporności
Question
Osoby szczególnie narażone na wystąpienie raka skóry powinny poddawać się dermatoskopowemu badaniu znamion z większą częstotliwością niż standardowe badania przeprowadzane raz do roku.
Kiedy wyciąć pieprzyk?

Usuwanie Znamion

Zawsze przed podjęciem decyzji o tym czy znamię powinno zostać usunięte chirurgicznie czy też może być bezpiecznie usunięte laserowo należy wykonać badanie dermatoskopowe.
Na podstawie wykonanego badania znamion lekarz kwalifikuje pacjenta do odpowiedniej metody. Chirurgicznie należy usunąć każde atypowe znamię na skórze. Metodą nieinwazyjną można usunąć jedynie zmiany łagodne. Należy jednak pamiętać, że przy usuwaniu znamion metodą laserową, krioterapii lub elektrokoagulacji nie ma możliwości wykonania badania histopatologicznego, a jedynie na jego podstawie można postawić ostateczną diagnozę.
FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Dlaczego lekarz nie zapisał obrazu wszystkich moich znamion?

Podczas badania dermatoskopowego lekarz ogląda szczegółowo wszystkie znamiona, jednak nie ma potrzeby zapisywania obrazu każdej zmiany skórnej. Niepotrzebnie wydłużyłoby to czas badania oraz zmniejszyłoby jego efektywność, odwracając uwagę lekarza od medycznej części procedury. Dlatego też lekarz archiwizuje jedynie obraz znamion zakwalifikowanych do kontroli bądź resekcji chirurgicznej. Należy przy tym pamiętać, że nie ma limitu ilości znamion, które poddane zostaną archiwizacji podczas badania.

Czym różni się badanie dermatoskopowe od wideodermatoskopowego?

Badanie wideodermatoskopowe to badanie dermatoskopowe z możliwością odtworzenia obrazu dermatoskopowego na ekranie komputera. W przypadku wideodermatoskopii, dzięki cyfryzacji możliwe jest przechowywanie i ponowne odtwarzanie zapisanego obrazu znamion celem ich analizy porównawczej.
Zasada ABCDE

Jakie są objawy czerniaka?

Większość czerniaków w Polsce rozpoznawanych jest za późno. Powiększenie lub zmniejszenie pieprzyka, przebarwienia na skórze, nagłe powstanie jednego lub wielu znamion, zmiana koloru znamienia, swędzenie, łuszczenie się czy krwawienie może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z czerniakiem.
https://www.youtube.com/embed/H-RQqWIOXcI
Główne cechy czerniaka - A B C D E
A
Niesymetryczne
B
Nierówne brzegi
C
Niejednolity kolor
D
Większe niż 6 mm
E
Zmienia się w czasie
A - Asymmetry

Asymetria znamienia

Podziel znamię na dwie połówki i oceń względem dwóch prostopadłych linii czy te dwie części do siebie pasują? Czy znamię jest symetryczne pod względem koloru i struktury?
Większość typowych znamion ma symetryczną budowę. Asymetrią mogą charakteryzować się znamiona dysplastyczne lub czerniaki we wczesnej fazie rozwoju. Każdy niesymetryczny pieprzyk powinien zostać zweryfikowany w badaniu dermatoskopowym.
https://www.youtube.com/watch?v=H-RQqWIOXcI
Główne cechy czerniaka - A B C D E
Diagnostyka czerniaka

Konsultacje onkologiczne - leczenie czerniaka

Po rozpoznaniu czerniaka pacjent wymaga dalszej diagnostyki w postaci m.in. docięcia brzegów zmiany z odpowiednim marginesem oraz wykonania biopsji węzłów chłonnych wartowniczych. Na tym etapie niezbędna jest też konsultacja onkologiczna.
W trakcie konsultacji z onkologiem pacjent otrzymuje zalecenia postępowania w sytuacji usunięcia zmiany nowotworowej, które dotyczą m.in wykonania niezbędnych badań kontrolnych, możliwości leczenia uzupełniającego, a także leczenia zaawansowanego czerniaka.

Nie zwlekaj! Pozwól nam zbadać Twoje znamiona.

Rozumiesz już jak ważne jest regularne badanie skóry. Skontaktuj się z nami i dołącz do programu profilaktyki.
ZadzwońZadzwoń teraz
+48 781 445 685
twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.