Gdzie badać znamiona w Gdyni w 2023

Choroby onkologiczne stanowią drugą z przyczyn zgonów wśród Polaków. Szczególnie niepokojące jest tempo zwiększania zapadalności na nowotwory skóry u obu płci, a czerniak to obecnie jeden z częściej występujących nowotworów u młodych kobiet. Wśród przyczyn tego stanu upatruje się zwiększonej ekspozycji na promieniowanie UV (w tym z naturalnych i sztucznych źródeł), jako jednego z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby. Jak można się ich ustrzec? Dlaczego należy przeprowadzać regularne badanie znamion oraz w jaki sposób wideodermatoskopia umożliwia wczesne wykrycie raka skóry?

GdyniaGdynia

Profilaktyczne badanie znamion

Słońce pomaga syntetyzować w skórze witaminę D, ale jednocześnie za sprawą wysyłanych promieni UVA i UVB potrafi ją poparzyć, a to jeden z czynników pomagających czerniakowi pojawić się w naszych znamionach. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby, które nie stosują żadnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, korzystające z kąpieli słonecznych, wykonujące pracę na świeżym powietrzu, w sektorach takich jak rolnictwo, sadownictwo, ogrodnictwo, rybołówstwo czy budownictwo. Stosowanie kremów z filtrem, stosowne ubranie, nakrycie głowy oraz oczywiście profilaktyczne badania wszystkich znamion na ciele, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór skóry.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia: jak chronić się przed zachorowaniem na czerniakaZalecenia Ministerstwa Zdrowia: jak chronić się przed zachorowaniem na czerniaka

Wyróżnia się 3 główne fenotypy skóry.

  • Ludzie o mlecznej karnacji, których skóra w wyniku opalania łatwo ulega poparzeniom powinni stosować filtry o jak najwyższym faktorze. Obecnie jest to faktor 100.
  • Ludziom o jasnej karnacji ze skórą normalną zaleca się stosowanie faktora 50+.
  • Osoby z ciemną karnacją również nie mogą rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej. Rekomendowany dla nich filtr to 30+.

Należy pamiętać, że są to jedynie zalecenia i wszyscy, którzy przez dłuższy czas eksponują skórę na słońce muszą chronić ją kremem z wysokim faktorem.

Filtry nie są doskonałe. Trudno całkowicie uniknąć słonecznych poparzeń i osłonić pieprzyki (a na pewno nie wszystkie). Dlatego kolejnym elementem profilaktyki powinno być coroczne badanie znamion. Służy temu dermatoskopia a dziś nawet zaawansowana wideodermatoskopia.

Jest jak do tej pory najlepszą formą badania i monitorowania znamion skórnych. Ta prosta metoda wspomagająca ocenę wzrokową stała się w ciągu ostatnich lat klinicznym standardem badań profilaktycznych. Dzięki możliwości wykonania badania w trybie ambulatoryjnym, coraz większej dostępności urządzeń badawczych oraz prostocie metody możliwe jest coraz wcześniejsze wykrywanie zmian nowotworowych. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne, nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.

Szczegóły ochrony przed czerniakiem

Zobacz również:

Szczegóły ochrony przed czerniakiem

Wideodermatoskopia – czym jest?

Ocena stanu znamion, zwanych potocznie pieprzykami, tzw. gołym okiem bywa trudna, a często nawet niemożliwa. Badanie wideodermatoskopowe polega na mikroskopowym oglądaniu powierzchni skóry, co umożliwia obserwację i ocenę struktur barwnikowych. Dzięki pojawieniu się wideodermatoskopów wykonane zdjęcia mogą być archiwizowane, a wykonywane badanie w odpowiednich odstępach czasowych umożliwia porównanie i śledzenie dynamiki zmian zachodzących w strukturze znamienia. Badanie jest nieinwazyjne i łatwo powtarzalne, a dzięli archiwizowaniu zdjęć podejrzanych pieprzyków, możliwe jest monitorowanie zachodzących w nich ewentualnych groźnych dla naszego zdrowia zmian. Dzięki temu zyskujemy szansę na wczesne rozpoznanie czerniaka lub innych nowotworów skóry, przykładowo, mniej znanego, ale równie groźnego, raka kolczystokomórkowego skóry.

Wideodermatoskop Fotofinder Medicam 1000 PortableWideodermatoskop Fotofinder Medicam 1000 Portable

Gdzie można się zbadać?

Zazwyczaj, szukając odpowiedzi na dręczące nas pytania dotyczące naszych pieprzykówodwiedzamy dermatologa. Przyjmujący w przychodni specjalista często nie wyposażeni sią w wideodermatoskop, a nawet jeśli go posiada, limity czasowe unimożliwiają wykonania pełnowartościowego badania całego ciała. Kierując kroki do gabinetu medycyny estetycznej, niejednokrotnie mamy wątpliwości, czy usunąć zmianę laserem - nie można wówczas wykonać badania histopatologicznego i dowiedzieć się, czy znamię było nowotworem. Najrozsądniej jest udać się na badania do placówki zajmującej się kompleksowo diagnostyką znamion. W Gdyni na badanie i usuwanie znamion umówisz się tutaj - Ogólnopolskie Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona przyjmuje szybko i bez kolejek.

Umów się na badanie znamion

Nie zwlekaj

Umów się na badanie znamion

Wideodermatoskopia w Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona - jak przebiega?

Nasi specjaliści przeprowadzają z każdym pacjentem dokładny wywiad. Konieczne jest poznanie informacji o chorobach w rodzinie, stosowanej profilaktyce na co dzień oraz ewentualnych niepokojących objawów w obrębie znamion. Lekarz zapyta też o stosowane kremy z filtrem i wizyty w solarium. Samo badanie wykonywane jest w Gdyni jednym z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku - FotoFinder Medicam 1000. Kamera wideodermatoskopu pokazuje obraz znamion w czasie rzeczywistym na ekranie komputera i rejestruje go w rozdzielczości Full HD. Pozwala na badanie całego ciała oraz mapowanie zmian budzących niepokój onkologiczny i skuteczną, długoterminową obserwację.

Zdjęcia porównawcze wykonane w trakcie badania kontrolnego po roku od badania poprzedniego.Zdjęcia porównawcze wykonane w trakcie badania kontrolnego po roku od badania poprzedniego.

Cała wizyta trwa około 30 minut, w trakcie której badamy całą powierzchnię ciała. Tylko odnalezienie i kontrolowanie wszystkich znamion ma sens i wartość w profilaktyce nowotworów skóry. Nie wszystkie zmiany jesteśmy w stanie znaleźć sami w trakcie codziennej obserwacji, jeszcze mniej z nich jesteśmy w stanie sklasyfikować, jako groźne lub łagodne. Dlatego tak ważne jest komputerowe badanie znamion.

Dowiedz się, skąd się biorą pieprzyki.

Zobacz również:

Dowiedz się, skąd się biorą pieprzyki.

Jak często badać znamiona?

Nawet jeśli nie jesteś w grupie ryzyka - konieczne jest wykonanie badania profilaktycznego raz w roku, jednak gdy któreś znamię wzbudza niepokój lekarza, nie należy zwlekać. Korzystając z Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona masz pewność, że w razie konieczności usunięcia pieprzyka zostaniesz objęty właściwą opieką.

Sprawdź cenę badania

Zobacz również:

Sprawdź cenę badania

Źródła:

  1. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia: jak chronić się przed zachorowaniem na czerniaka
twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.