Dermatoskopia a wideodermatoskopia - czym się różnią?

Dermatoskopia i wideodermatoskopia są dwoma technikami diagnostycznymi stosowanymi do oceny i monitorowania zmian skórnych, takich jak znamiona i pieprzyki. Każda z tych metod jest bezbolesna i nie wymaga szczególnego przygotowania przed badaniem. Chociaż oba sposoby mają na celu zidentyfikowanie potencjalnie niebezpiecznych zmian skórnych, istnieją istotne różnice między nimi, które warto poznać.

obraz dermatoskopowyobraz dermatoskopowy

Co to jest dermatoskopia?

Dermatoskopia, znana również jako dermatoskopia epiluminescencyjna, to metoda, która wykorzystuje dermatoskop - specjalne urządzenie optyczne, które umożliwia lekarzom dokładniejszą ocenę kondycji skóry niż zwykłe badanie wzrokowe. Badanie dermatoskopowe pozwala na obserwację struktury i pigmentacji zmian skórnych, umożliwiając lekarzom wczesne wykrywanie potencjalnych nowotworów skóry, takich jak czerniak. Dermatoskop może powiększać obraz skóry nawet 20-30 razy, jednak jakość może nie być zbyt wysoka, a zdjęcia zazwyczaj nie są archiwizowane. To urządzenie optyczne ma wmontowane źródło światła, a do badania czasem używa się olejku immersyjnego lub żelu, aby wyeliminować refleksy świetlne.

znamię barwnikoweznamię barwnikowe

Co to jest wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia to rozwinięta forma dermatoskopii, która wprowadza nowoczesne technologie w proces diagnozowania zmian skórnych. Główną różnicą między dermatoskopią a wideodermatoskopią jest możliwość rejestrowania i archiwizowania obrazów zmian skórnych w formie wideo. To po prostu komputerowe badanie znamion i pieprzyków, które jest bardzo dokładnie. Pozwala na wykrycie nawet małych, niebezpiecznych zmian. Wideodermatoskop, podobny jest do standardowego dermatoskopu, ale dodatkowo jest wyposażony w kamerę, która pozwala na nagrywanie zmian skórnych i przeglądanie zapisów w późniejszym czasie. Dzięki temu lekarz może dokładniej analizować zmiany, porównywać obrazy z badań wykonanych w różnym czasie i monitorować rozwój ewentualnych zmiany budzących niepokój, co jest niezwykle istotne w przypadku pacjentów z dużą ilością znamion lub podwyższonym ryzykiem nowotworów skóry.

wizyta u lekarzawizyta u lekarza

Dlaczego wideodermatoskopia jest skuteczniejsza?

Wideodermatoskopia oferuje wiele dodatkowych korzyści w porównaniu do tradycyjnej dermatoskopii. Przede wszystkim, dzięki możliwości archiwizacji zdjęć i rejestrowania zmian wideo, pacjenci mogą otrzymać raport z badania, co umożliwia im porównanie wyników w przyszłości lub wykonanie badania kontrolnego w innym miejscu.

Zobacz, jak odróżnić pieprzyk od typowego czerniaka

Zobacz również:

Zobacz, jak odróżnić pieprzyk od typowego czerniaka

Ponadto, wideodermatoskopia zapewnia wyższą jakość obrazu dzięki możliwości nagrywania w rozdzielczości full HD oraz dokładniejsze powiększenie obrazu. Specjalne systemy wideodermatoskopii umożliwiają również dokonywanie pomiarów zmian skórnych oraz porównywanie ich z wcześniejszymi badaniami, co pozwala na obiektywną analizę ewentualnych zmian w czasie.

ocena zmiany skórnejocena zmiany skórnej

Zapisz się na dermatoskopię, jeśli w Twojej placówce nie można wykonać wideodermatoskopii

Wykonanie dermatoskopii jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż niewykonanie badania wcale. Nawet jeśli dermatoskopia tradycyjna nie oferuje wysokiej jakości obrazu i możliwości archiwizacji zdjęć, to wciąż umożliwia lekarzom wstępną ocenę zmian skórnych i znalezienie ewentualnych nieprawidłowości. Regularne badanie jest istotne i może stanowić pierwszy krok do wczesnego wykrycia potencjalnego czerniaka lub innego nowotworu skóry. Badanie pozwala na rozpoznanie nietypowych zmian skórnych w postaci pieprzyków lub przebarwień.

Wyższa cena badania, to wyższa jakość usługi?

Warto również podkreślić, że cena dermatoskopii nie zawsze idzie w parze z jakością badania. Tradycyjna dermatoskopia może być wykonana w ramach zwykłej konsultacji dermatologicznej, co czyni ją łatwo dostępną opcją. Jednak należy mieć świadomość, że w przypadku chęci wykonania zaawansowanych badań skórnych, wideodermatoskopia jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Takie specjalistyczne badania są szczególnie ważne zwłaszcza dla pacjentów z zespołem znamion atypowych, dużą ilością znamion lub innymi czynnikami obciążającymi.

no-borderRęczny dermatoskop

Dermatoskopia a wideodermatoskopia - co wybrać?

Dermatoskopowe i wideodermatoskopowe badania są dwiema różnymi technikami diagnostycznymi stosowanymi w dermatologii. Dermatoskopia, choć tańsza i o mniejszej jakości obrazu, nadal jest lepszym rozwiązaniem niż brak badania w ogóle. Wideodermatoskopia natomiast oferuje wyższą jakość i powiększenie obrazu, możliwość archiwizacji, raport z badania oraz specjalne systemy do analizy zmian skórnych. Wybór między tymi dwiema metodami zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby wybrać najodpowiedniejszą opcję dla siebie. W przypadku potrzeby bardzo specjalistycznego badania najlepszym wyborem jest wideodermatoskopia z mapowaniem.

Badamy znamiona w Twoim mieście.

Sprawdź

Badamy znamiona w Twoim mieście.

Źródła:

  1. Joanna Jaworek, “Wykorzystanie metod przetwarzania obrazów w rozpoznawaniu i diagnostyce czerniaka złośliwego”, 12/2022, Pomiary Automatyka Robotyka, AGH Akademia Górniczo - Hutnicza, Wydział EALiE, Katedra Automatyki
  2. Kittler H. Dermatoscopy Introduction of a new algorithmic methos based on pattern analysis for diagnosis of pigmented skin lesions. Dermatopathology Practical & Conceptual. 2007 13,1.
  3. Szczepanik M. , Wilkolek P. , Debiak P., “New diagnostic methods in veterinary dermatology - videodermatoscopy and high-frequency ultrasonography”, Weterynaria w Praktyce, 16/06/s.48-54,fot.,bibliogr.
twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.