Światowa Organizacja Zdrowia WHO opracowała wytyczne dotyczące ekspozycji na promieniowanie UV jako głównego czynnika zwiększającego ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. W tym artykule opowiemy:
W ramach unikania zachorowania na raka skóry zaleca się
Stosując krem z filtrem pamiętajmy o nakładaniu go na skórę co 2 godziny w trakcie przebywania na słońcu. Według danych z badań z losowym doborem chorych, właściwe stosowanie kremów z filtrem zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka. (Green A.C i in., 2011)
Zobacz również:
Niezwykle groźne jest korzystanie z łóżek opalających, gdzie emitowane promieniowanie UV jest 10-15-krotnie silniejsze niż UV w południe podczas słonecznego dnia.
Z uwagi na fakt, iż korzystanie z solariów zwiększa ok. 2-krotnie ryzyko zachorowania na czerniaka, szczególnie u osób młodych przed 35 rokiem WHO zaleca unikanie korzystania z solariów a u osób przed 18 rokiem życia wprowadza całkowity zakaz. Osoby korzystające z solariów otrzymują 1,2-4,7- krotnie większą dawkę promieniowanie UV rocznie w porównaniu z osobami, niekorzystającymi z łóżek opalających.
Szczególną uwagę zwraca się na ochronę dzieci przed słońcem - odpowiednia odzież ochronna, zacienione place zabaw, unikanie przebywania na słońcu w godzinach południowych.
Światowa Organizacja Zdrowia opracowała specjalny wskaźnik słonecznego promieniowania UV ( Solar UV Index- UVI) - stosowany jako wskaźnik zachowań dotyczących profilaktyki przeciwsłonecznej. Informuje on o stopniu narażenia na działanie szkodliwego promieniowania w zależności od określonych czynników i ma na celu pomoc w doborze odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Skala Indeksu UV zawiera się między 0 a 16, rzadko jednak spotyka się wartości powyżej 11.
“Indeks UV jest zalecany do stosowania w powszechnym rozbudzaniu świadomości o potencjalnie szkodliwym oddziaływaniu na zdrowie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i ostrzeganiu ludzi o konieczności stosowania środków ochronnych.” (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy - IMiGW PIB)
Jeśli chodzi o zachowania profilaktyczne należy też oczywiście pamiętać o samobadaniu znamion stosując kryteria ABCDE Freidmana i Rigela jako najprostszej metody samokontroli w warunkach domowych. Stosując metodą ABCDE możemy sami obserwować swoje znamiona.
Nie zwlekaj!
Na rzecz oceny czerniaka guzowatego (ang. nodular melanoma -NM) stosuje się też :
Ważnym elementem profilaktyki jest ponadto badanie wideodermatoskopowe, które powinno być wykonywane regularnie z częstotliwością zależną od wskazań i zaleceń lekarskich ( średnio 1 x rok) oraz poddawanie znamion budzących jakikolwiek niepokój onkologiczny chirurgicznej resekcji.
Zobacz również: