Podejrzenie czerniaka skóry mogą nasuwać objawy związane ze zmianami skórnymi, które rozwinęły się nagle - de novo (częściej) lub zmiany, które zaszły na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego.
Do najważniejszych sygnałów, które mogą być identyfikowane z objawami czerniaka i powinny skłonić do NIEZWŁOCZNEJ konsultacji lekarskiej i wykonania badania dermatoskopowego należą:
Umawiając się pilnie na dermatoskopowe badanie niepokojącego znamienia należy pamiętać o zbadaniu innych znamion, gdyż czerniak może ukrywać się w każdym pieprzyku na skórze, nawet w małej niepozornej różowej plamce. Czerniak w początkowej fazie rozwoju może przebiegać bez żadnych niepokojących objawów.
Masz podobne objawy?
Inne objawy, które mogą być niepokojące i świadczyć o rozwoju czerniaka złośliwego:
Bardzo częstym objawem czerniaka obserwowanym w przypadku znamion jest objaw „brzydkiego kaczątka”, kiedy znamię zaczyna w sposób znaczący różnić się od pozostałych zmian na skórze. To także ważny objawy czerniaka, na który należy zwracać uwagę. Taki atypowy pieprzyk należy zbadać dermatoskopowo i zazwyczaj poddać chirurgicznej resekcji wraz z wykonaniem badania histopatologicznego.
Każda osoba sama może obserwować znamiona i posługiwać się algorytmem ABCDE w ich domowej ocenie. Objawy ukryte w tym akronimie sugerują objawy, które mogą towarzyszyć rozpoznaniu czerniaka i powinny skłonić do wykonania badania dermatoskopowego.
A (Asymmetry) - asymetria
B (Borders) - nierówne, poszarpane brzegi
C (Color) - zmiana koloru
D (Diameter) - wielkość zmiany powyżej 6mm
E (Evolution) - zmiany zachodzące w znamieniu
Nie zapominajmy jednak, że znamiona pomimo braku niepokojących objawów należy badać regularnie metodą wideodermatoskopii, gdyż czerniaka na wczesnym etapie rozwoju można zdiagnozować jedynie oglądając znamię w powiększeniu z zastosowaniem dermatoskopów.
Dowiedz się więcej o czerniaku
Do najtrudniejszych w diagnozie należą czerniaki rozwijające się pod płytką paznokciową. Zniekształcenie paznokcia, często mylone jest z wrastającymi paznokciami czy ich urazem mechanicznym. Bardziej specyficznym objawem czerniaka podpaznokciowego mogą być: linijny prążek na paznokciu o kolorze brązowo-czarnym, nierównym poszarpanym brzegu, szerszy niż 3 mm szybkie wzrastanie zmiany i powiększenie wymiarów wystąpienie w obrębie kciuka, palca wskazującego lub palucha wysięk krwawienie spod płytki paznokciowej, ale dotyczy zwykle czerniaków bardziej zaawansowanych ciemniejsze zabarwienie skóry wokół paznokcia
Niepokoi Cię zmiana na paznokciu? Sprawdź to!
Ogólne objawy czerniaka pojawią się zazwyczaj na późniejszym etapie choroby, kiedy postrzegane przez nas atypowe znamię zaczyna dawać przerzuty i komórki nowotworowe ze zmiany pierwotne rozprzestrzeniają się w organizmie. Posłuchaj Profesora Piotra Rutkowskiego, specjalistę w diagnostyce i leczeniu czerniaka i zobacz jak rozwija się czerniak w naszym organizmie.
Wcześnie wykryty czerniak może być w 100% uleczalny i tylko to zależy od nas” - podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski
W przebiegu zaawansowanej choroby nowotworowej może pojawić się wiele objawów związanych z szerzeniem się procesu nowotworowego w organizmie. Objawy wynikają zwykle z zajęcia przerzutami różnych narządów i są to niespecyficzne objawy, które mogą towarzyszyć innym zaawansowanym chorobom i w sposób oczywisty wpływać na samopoczucie pacjentów.
Objawy czerniaka, które mogą towarzyszyć pojawieniu się przerzutów do płuc:
Inne objawy czerniaka wynikające z zaawansowanej choroby:
Dowiedz się więcej
Czerniak we wczesnym stadium w większości przypadków nie daje objawów ogólnoustrojowych - tym samym samopoczucie pacjentów z wczesnym czerniakiem w znamieniu jest zazwyczaj bardzo dobre.
Dodatkowo wcześnie wykryty czerniak może być niemal całkowicie wyleczony. Wystarczy wykonywać regularnie dermatoskopowe badania znamion i usuwać znamiona, które budzą niepokój onkologiczny aby ustrzec się przed wystąpieniem niepokojących ogólnoustrojowych objawów czerniaka,złego samopoczucia, uporczywego leczenia, a być może nawet śmierci.