Przygotowanie do chirurgicznego usuwania znamion (czyli dermatochirurgii) jest ważne dla zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa procedury. Oto podstawowe wskazówki dotyczące przygotowania do chirurgicznego usuwania znamion.
Chirurgiczne Usuwanie Znamiona
Przed przystąpieniem do chirurgicznego usuwania znamion, umów się na badanie znamion. Lekarz oceni rodzaj znamion, ich charakterystykę i zdecyduje, czy procedura jest konieczna.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze więc pamiętaj o prawidłowej kwalifikacji do odpowiedniej metody usuwania znamion. Przed przystąpieniem do chirurgicznego usuwania znamion, umów się na badanie znamion, na której lekarz oceni rodzaj znamion, ich charakterystykę i zdecyduje, czy procedura jest konieczna. Wykonując wideodermatoskopię lekarz ustali czy zmiany powinny zostać usunięte chirurgiczne z wykonaniem badania histopatologicznego czy może mogą zostać zakwalifikowane do nieinwazyjnej metody usuwania znamion.Umów się na wideodermatoskopię:
Umów się na:
Zlokalizuj dokładnie znamiona, które zostały wytypowane do usunięcia przez lekarza w trakcie badania znamion. Jeżeli posiadasz dokumentację medyczną z zaleceniami weź ją ze sobą. Dzięki temu chirurg nie będzie miał wątpliwości, które znamię wymaga usunięcia.
Skóra w okolicy poddawanej zabiegowi powinna być czysta. Przed wizytą zmyj makijaż oraz nie nakładaj na skórę balsamów, samoopalaczy i innych kosmetyków w okolicy zabiegowej. W zależności od lokalizacji znamion, zastanów się nad ubraniem, które umożliwi łatwy dostęp do obszaru, który ma być poddany zabiegowi.
Alkohol i nikotyna mogą wpływać na proces gojenia się ran. Zaleca się unikanie ich przed zabiegiem i w okresie rekonwalescencji.
Przygotuj się na odpowiedź na pytanie o choroby, na które chorujesz oraz o przyjmowane leki. Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach diety, a także o ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu. Jeśli w przeszłości pojawiły się jakieś powikłania po podobnych zabiegach koniecznie poinformuj o tym lekarza przed wykonaniem zabiegu. Koniecznie pokaż lekarzowi poprzednie wyniki badań histopatologicznych z podobnych zabiegów. Zabierz ze sobą dokumentację medyczna na wizytę.
W przypadku niektórych znamion, istnieje ryzyko krwawienia podczas zabiegu. Jeśli stosujesz leki przeciwzakrzepowe - skonsultuj się z lekarzem w tej sprawie. Nie odstawiaj leków na własną rękę!
Nie próbuj usuwać znamion samodzielnie. Zabiegi takie mogą prowadzić do poważnych komplikacji, w tym zakażeń i bliznowców.
Po zabiegu może być konieczne noszenie i zmiana opatrunków oraz unikania ekspozycji na słońce, korzystania z basenu czy gorących kąpieli. Zadbaj o to, abyś miał czas na odpowiednią rekonwalescencję po zabiegu i warunki do przestrzegania zaleceń pozabiegowych. Zastanów się nad tym, czy będziesz potrzebować pomocy w opiece po zabiegu.
Jeśli masz jakieś wątpliwości zastanów się o co chciałbyś zapytać lekarza. Przed badaniem przygotuj pytania - możesz je spisać żeby mieć pewność, że omówisz je z lekarzem w trakcie wizyty.
Jeśli zrealizowałeś już badanie znamion, w wyniku którego otrzymałeś zalecenie chirurgicznego usunięcia znamion możesz zarejestrować się na wizytę.
Umów się na usuwanie znamion i innych zmian skórnych w jednym z naszych ośrodków:
Pamiętaj aby po zabiegu postępować zgodnie z zaleceniami, które otrzymasz od lekarza celem zapewnienia optymalnej skuteczności i bezpieczeństwa wykonanego zabiegu.
Chirurgiczna metoda usuwania znamion jest uznawana za skuteczną zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu, co umożliwia wczesne podejmowanie działań, często o charakterze profilaktycznym, zwłaszcza w kontekście nowotworów skóry. Jednakże, niektórzy nasi pacjenci mogą odczuwać niepokój odnośnie ryzyka powikłań pooperacyjnych, w tym infekcji lub problemów z gojeniem się rany, dlatego przygotowaliśmy osobny artykuł na ten temat:
Zobacz również: