Laserowe usuwanie znamion to procedura, która może być stosowana w przypadku niektórych rodzajów niewielkich i łagodnych zmian skórnych. Oto ogólne wskazówki, jak przygotować się do laserowego usuwania znamion.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze więc pamiętaj o prawidłowej kwalifikacji do tej metody usuwania znamion. Nie każde znamię można usunąć laserowo w sposób nieinwazyjny - do tego zabiegu kwalifikują się tylko zmiany łagodne, które nie budzą żadnego niepokoju onkologicznego. Przed rozpoczęciem procedury ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Wykonując wideodermatoskopię lekarz oceni charakter znamion, aby ustalić, czy są one odpowiednie do laserowej metody usuwania. Umów się na wideodermatoskopię:
Umów się na:
Zlokalizuj dokładnie znamiona, które zostały wytypowane do usunięcia przez lekarza w trakcie badania znamion. Jeżeli posiadasz dokumentację medyczną z zaleceniami weź ją ze sobą. Dzięki temu chirurg nie będzie miał wątpliwości, które znamię wymaga usunięcia.
Przekaż lekarzowi pełną historię medyczną, w tym informacje o wszelkich chorobach skórnych, alergiach, stosowanych lekach, a także o przebytych zabiegach dermatologicznych.
Przed procedurą zaleca się unikanie ekspozycji na słońce przez co najmniej 4-6 tygodni. Skóra nie może być opalona, ponieważ pigment w skórze może wpływać na efektywność laserowego usuwania znamion.
Podobnie jak w przypadku wideodermatoskopowego badania znamion unikaj stosowania samoopalaczy przez co najmniej kilka tygodni przed zabiegiem, aby uniknąć niepożądanych reakcji skórnych.
Skóra w okolicy poddawanej zabiegowi powinna być czysta. Przed wizytą zmyj makijaż oraz nie nakładaj na skórę balsamów, samoopalaczy i innych kosmetyków w okolicy zabiegowej.
Przygotuj się na odpowiedź na pytanie o choroby, na które chorujesz oraz o przyjmowane leki. Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach diety, a także o ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu. Jeśli w przeszłości pojawiły się jakieś powikłania po podobnych zabiegach koniecznie poinformuj o tym lekarza przed wykonaniem zabiegu. Zabierz swoją dokumentację medyczna na wizytę.
Po zabiegu może być konieczne noszenie opatrunku lub unikania ekspozycji na słońce, korzystania z basenu czy gorących kąpieli. Zadbaj o to, abyś miał czas na odpowiednią rekonwalescencję po zabiegu i warunki do przestrzegania zaleceń pozabiegowych.
Jeśli masz jakieś wątpliwości zastanów się o co chciałbyś zapytać lekarza. Przed badaniem przygotuj pytania - możesz je spisać żeby mieć pewność, że omówisz je z lekarzem w trakcie wizyty.
Jeśli zrealizowałeś już badanie znamion w wyniku którego otrzymałeś zalecenie usunięcia laserowego znamion upewnij się, że jesteś zarejestrowany na wizytę “laserowego usuwania znamion”.
Pamiętaj aby po zabiegu postępować zgodnie z zaleceniami, które otrzymasz od lekarza celem zapewnienia optymalnej skuteczności i bezpieczeństwa wykonanego zabiegu.
Umów się na laserowe usuwanie znamion i innych zmian skórnych w jednym z naszych ośrodków:
Zastosowanie metod niechirurgicznych w usuwaniu znamion jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy są one bezpieczne i nie wykazują cech złośliwości. Te techniki można zastosować bez względu na wiek pacjenta, a ich główną zaletą jest brak inwazyjności, co oznacza, że nie naruszają one struktury skóry. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru metody usunięcia znamienia, czy to chirurgicznej, czy niechirurgicznej, zawsze leży w gestii lekarza prowadzącego.
Zobacz również: