Błędy w postrzeganiu znamion - co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z istoty profilaktyki i regularnych badań znamion. Jednak, gdy rozmawiamy z pacjentami, często słyszymy pewne przekonania dotyczącą znamion, które mogą wpływać na skuteczność tych działań. Warto zatem rozwiać nieporozumienia i rzucić światło na definicję samego znamienia.

"Pieprzyki to coś normalnego, nie mam znamion" - takie stwierdzenia słyszymy często od pacjentów. Warto jednak zauważyć, że pieprzyki są jednym rodzajem znamienia. Definicja znamienia obejmuje różnorodne zmiany skórne, w tym zarówno te, które pojawiają się od urodzenia, jak i te, które powstają w późniejszym okresie życia. Dlatego ważne jest, abyśmy nie bagatelizowali żadnych zmian na naszej skórze, zarówno tych odziedziczonych, jak i tych, które zaczynają się pojawiać w trakcie naszego życia.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu wywiadu z Agnieszką Czyżewską specjalistką onkologii klinicznej i założycielką Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion:

https://www.youtube.com/watch?v=17RNrLi-esE
specjalistka onkologii klinicznej Agnieszka Czyżewska

Pacjenci często skupiają się na większych, wypukłych znamionach, uznając je za potencjalnie nieestetyczne. Niemniej jednak, po wizycie u specjalisty, okazuje się, że to drobne, często trudno dostępne znamiona mogą być bardziej problematyczne. Często pomijane, a przecież to właśnie one mogą stanowić poważne ryzyko dla naszego zdrowia.

Należy zauważyć, że samo obserwowanie znamion jest kluczowym elementem działań profilaktycznych. Jednak istnieje granica naszych możliwości w wykrywaniu problemów na wczesnym etapie zaawansowania, zwłaszcza w przypadku czerniaka, który może rozwijać się niezauważony. W takich sytuacjach skuteczne narzędzie diagnostyczne to dermatoskopia. Ta metoda poprawia wykrywalność czerniaka o 30% w porównaniu do obserwacji gołym okiem. Dlatego też regularne wizyty u specjalisty, wyposażonego w nowoczesne technologie diagnostyczne, są kluczowe dla skutecznej profilaktyki.

Podsumowując, ważne jest, abyśmy zrozumieli, że wszystkie znamiona, bez względu na ich rozmiar czy wygląd, wymagają uwagi i regularnej kontroli.

twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.