Skala Fitzpatricka - co to jest?

Skala Fitzpatricka to narzędzie służące do klasyfikacji typów skóry na podstawie reakcji na słońce. Opiera się ona na sześciu kategoriach, a każda z nich opisuje indywidualną reakcję skóry na promieniowanie UV. Im wyższy numer w skali, tym skóra jest odporniejsza na promieniowanie UV. Promieniowanie UV to część widma elektromagnetycznego emitowana przez Słońce. W zbyt dużej ilości może być szkodliwe dla naszego zdrowia i skóry. Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadmierne narażenie na promieniowanie UV, dlatego też należy przypominać o tym, jak ważna jest odpowiednia ochrona przed słońcem.

Klasyfikacja skóry - skala Fitzpatricka

Typ skóry, który posiadasz, zależy od dwóch głównych czynników: genetyki oraz reakcji Twojej skóry na promieniowanie UV, a dodatkowo także od nawyków związanych z opalaniem. Kolor skóry jest genetycznie uwarunkowany przez ilość melaniny obecnej w komórkach. Melanina to naturalny barwnik występujący w skórze, chroni ją przed szkodliwym działaniem słońca poprzez absorpcję i rozpraszanie promieniowania UV. Naturalna ochrona Twojej skóry jest bezpośrednio związana z poziomem pigmentacji, który zapewnia pewną (choć ograniczoną) ochronę przed fotostarzeniem i ryzykiem nowotworów skórnych.

Koniecznie zbadaj je jeszcze w tym tygodniu!

Twoje znamię się zmienia?

Koniecznie zbadaj je jeszcze w tym tygodniu!

Skala Fitzpatricka to skuteczne narzędzie do określania różnych czynników ryzyka związanych z fototypem skóry każdej osoby. Powszechnie jest stosowana do prognozowania ryzyka uszkodzeń skóry spowodowanych przez działanie promieniowania słonecznego i raka skóry. Ponadto, służy do oceny reakcji na typowe procedury kosmetyczne oraz do identyfikacji potencjalnych zagrożeń z nimi związanych, takich jak podrażnienia, przebarwienia oraz ryzyko powstania blizn. Twój fototyp skóry Fitzpatrick pomoże Ci odkryć, jak najlepiej dbać akurat o Twoją skórę.

Fototypy skóryFototypy skóry

Fototypy skóry - charakterystyka

Fototyp 1:

Osoby o bardzo jasnej karnacji, z blond lub rudymi włosami, zielonymi lub niebieskimi oczami, które bardzo łatwo się opalają, a ich skóra ulega szybko oparzeniom. Takie osoby są narażone na uszkodzenia skóry i szybkie pojawianie się znamion, dlatego powinny regularnie kontrolować swoje zmiany barwnikowe i unikać opalania.

Fototyp 2:

Osoby o jasnej karnacji, z jasnymi włosami i oczami, które łatwo się opalają i łatwo ulegają oparzeniom słonecznym. Takie osoby również są narażone na uszkodzenia skóry i szybkie pojawianie się znamion, dlatego powinny stosować kremy z filtrem i unikać ekspozycji na słońce.

Fototyp 3:

Osoby o jasnej karnacji, ale z ciemniejszymi włosami i oczami, które łatwo się opalają i umiarkowanie ulegają oparzeniom słonecznym. Takie osoby są mniej narażone na uszkodzenia skóry i pojawianie się znamion, ale również powinny stosować kremy z filtrem i unikać nadmiernego narażania się na promieniowanie UV.

Poparzenie słonecznePoparzenie słoneczne

Fototyp 4:

Osoby o skórze średniej jasności, z ciemnymi włosami i oczami, które umiarkowanie się opalają i rzadko ulegają oparzeniom słonecznym. Takie osoby są mniej narażone na uszkodzenia skóry i pojawianie się znamion, ale powinny nadal stosować kremy z filtrem i unikać słońca.

Fototyp 5:

Osoby o ciemnej skórze, z ciemnymi włosami i oczami, które łatwo się opalają i prawie nigdy się nie mają oparzeń słonecznych. Takie osoby są mniej narażone na uszkodzenia i pojawianie się znamion, ale powinny również chronić swoją skórę przed słońcem i stosować kremy z filtrem.

Fototyp 6:

Osoby o bardzo ciemnej karnacji, z bardzo ciemnymi włosami i oczami, które nigdy nie doświadczają oparzeń słonecznych. Takie osoby są najmniej narażone na uszkodzenia skóry i pojawianie się znamion, ale również powinny stosować kremy z filtrem i chronić swoją skórę przed słońcem.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Używaj kremów z filtrem UV

Najważniejszą zasadą ochrony przed promieniowaniem UV jest stosowanie kremów z odpowiednim filtrem, który zatrzymuje promieniowanie, blokując je przed wejściem w głąb skóry. Warto zwrócić uwagę na wartość SPF kremu, im wyższa, tym lepsza ochrona przed promieniowaniem UV.

Unikaj słońca w godzinach szczytu

Największym zagrożeniem dla skóry jest promieniowanie UV w godzinach szczytu, czyli między 10 a 16 - w tym czasie jest najintensywniejsze i najbardziej szkodliwe. Dlatego unikaj ekspozycji na słońce w godzinach szczytu, a jeśli musisz przebywać na zewnątrz, zawsze stosuj krem z wysokim filtrem UV.

Pamiętaj o odpowiednim ubiorze

Kolejnym sposobem na ochronę przed promieniowaniem UV jest ubieranie się w odpowiedni sposób. Najlepiej wybierać luźną, przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami. Tego typu ubrania skutecznie chronią skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, jednocześnie zapewniają odpowiednią wentylację.

Dbaj o swoją skórę

Nie zapominaj również o codziennej pielęgnacji skóry. Nawilżanie i stosowanie odpowiednich kosmetyków może pomóc w ochronie przed promieniowaniem UV. Dobrze nawilżona skóra jest zdrowsza i bardziej odporna na szkodliwe wpływy zewnętrzne.

Promieniowanie UV jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia skóry, a długotrwała może prowadzić do poważnych chorób skóry, w tym do czerniaka. Dlatego tak ważne jest, aby chronić swoją skórę, szczególnie latem, przed słońcem. Zanim zdecydujesz się na odpowiednią ochronę określ swój fototyp. Test pomoże Ci lepiej dobrać pielęgnacji skóry, aby dobrze zabezpieczyć ją przed promieniowaniem UV!

Badamy znamiona w Twoim mieście.

Sprawdź

Badamy znamiona w Twoim mieście.

Skala Fitzpatricka to podstawa w precyzyjnej ocenie fototypu skóry i doborze odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Konsultacja z dermatologiem dostarczy Ci precyzyjniejszych informacji w tym temacie. W naszej placówce możesz umówić się na badanie oraz wideodermatoskopię, która jest niezwykle dokładnymbadaniem zmian skórnych.

Źródła:

  1. Taylor, S. C., & Lim, H. W. (2017). The skin phototype - a new classification system. Dermatologic clinics, 35(4), 551-557.
  2. Fitzpatrick, T. B. (1988). The validity and practicality of sun-reactive skin types I through VI. Archives of dermatology, 124(6), 869-871.
  3. Pathak, M. A., Jimbow, K., Szabo, G., & Fitzpatrick, T. B. (1975). Sunlight and melanin pigmentation. In The biology of normal and abnormal melanocytes (pp. 377-396). Springer, Boston, MA.
twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.