Czerniak - dlaczego zachorowalność rośnie?

Czerniak jest jednym z tych nowotworów, których dynamika wzrostu zachorowań przyprawia o dreszcz. Jest to nowotwór, który rośnie najszybciej ze wszystkich znanych nam obecnie. Ciagle zadajemy sobie pytanie dlaczego tak się dzieje, dlatego też postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z naszym ekspertem dr n. med. Łukaszem Galusem.

dr n. med. Łukasz Galusdr n. med. Łukasz Galus

Zaskakujące statystyki z ostatnich lat pokazują, że czerniak, kiedyś uważany za rzadki nowotwór, w Stanach Zjednoczonych ma stać się drugim pod względem częstości występowania nowotworem skóry. Co roku diagnozuje się około 4000 nowych przypadków, z których niestety około 1500 kończy się śmiercią.

Głębokość Nacieku Decyduje o Prognozie

W przypadku czerniaka, głębokość nacieku ma kluczowe znaczenie. Im głębiej nowotwór wnika w skórę (skala medyczna Breslowa), tym większe jest ryzyko rozprzestrzenienia się choroby po organizmie. W najwcześniejszym stadium (pt1), szanse na wyleczenie są duże, z nawrotami obserwowanymi tylko u około 3% pacjentów w ciągu 10 lat. Jednak na drugim końcu skali, w przypadku czerniaka o głębokim nacieku (pt4b), ryzyko nawrotów wzrasta drastycznie - nawet powyżej 50%.

dr n. med. Łukasz Galus opowiada o rosnącej zachorowalności na czerniaka i rokowaniu:

https://youtu.be/-mSvE4oi4Jc?si=2vxpNq2hEX6kF9z6
specjalista onkologii klinicznej dr n. med. Łukasz Galus

Edukacja i Świadomość to Klucz

Nie można więc lekceważyć znaczenia edukacji i podnoszenia świadomości na temat czerniaka. Znajomość czynników ryzyka, regularne badania dermatoskopowe, oraz wczesne wykrywanie są kluczowe w walce z tym groźnym nowotworem. Nie pozwólmy, aby niewiedza i zaniedbania prowadziły do tragedii. Świadomość to pierwszy krok do ochrony naszego zdrowia.

Pozwól nam zbadać Twoje Znamiona

Zobacz również:

Pozwól nam zbadać Twoje Znamiona

Znaczenie Badań Wideodermatoskopowych

Badanie wideodermatoskopowe to prosta i nieinwazyjna metoda, która pozwala na wczesne wykrywanie czerniaka. Właśnie dzięki temu badaniu możemy zdiagnozować zmiany na skórze na wczesnym etapie (często dzięki porównywaniu zmian znamienia w czasie), znacznie zwiększając szanse na wyleczenie. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie to często większe szanse na zwycięstwo w walce z nowotworem.

Razem Pokonamy Czerniaka

Czerniak to nowotwór, który nie wybiera - może dotknąć każdego z nas. Jednak wspólnymi siłami - poprzez edukację, regularne badania i świadome podejście do zdrowia - możemy zwiększyć nasze szanse w walce z nim. Nie czekaj, aż problem dotknie Ciebie lub Twoich bliskich. Działaj teraz i bądź świadomy. Twoje zdrowie jest w Twoich rękach.

Niestety, mimo tych zatrważających danych, poziom świadomości na temat czerniaka wciąż jest niewystarczający.

Kampania społeczna Nie przekonuj się #nawłasnejskórze

Zobacz również:

Kampania społeczna Nie przekonuj się #nawłasnejskórze

Kampania "Nie przekonuj się #nawlasnejskorze" jest naszym zaangażowaniem w walkę z czerniakiem. Każda osoba, która dowiaduje się o istotności profilaktyki i badań, przyczynia się do ratowania życia. Zapraszamy do udziału i wsparcia naszych działań!

twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.