Czerniak u Młodych Osób - Fakty, Ryzyko i Profilaktyka

W ostatnich latach zauważyliśmy niepokojący trend w zakresie zachorowań na czerniaka – coraz częściej diagnozowany jest on u osób młodych. Mimo powszechnego przekonania, że jest to choroba dotykająca głównie osoby starsze, obserwujemy znaczący wzrost przypadków wśród młodszych pacjentów, w szczególności wśród osób w wieku około dwudziestu kilku lat.

no-border

Czy na czerniaka chorują także młode osoby?

W rozmowie z dr Łukaszem Galusem, specjalistą onkologii klinicznej, uzyskaliśmy cenne wskazówki dotyczące tej niepokojącej zmiany. Jak podkreśla dr Galus - w przypadku młodych osób czerniak często przebiega w sposób znacznie bardziej agresywny. To oznacza, że szybkość rozwoju nowotworu, jego zdolność do naciekania i tworzenia przerzutów jest większa niż w przypadku osób starszych. Ta obserwacja jest szczególnie niepokojąca, gdyż wskazuje na większą agresywność choroby u młodych ludzi.

Dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka oraz regularne kontrolne badania znamion, w tym wideodermatoskopii. Ta technika pozwala na wczesne wykrycie zmian skórnych, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Dr Galus zaleca regularne kontrole skóry i zwracanie uwagi na jakiekolwiek zmiany w jej strukturze są kluczowe w walce z czerniakiem.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu wywiadu z dr Łukaszem Galusem:

https://youtu.be/DWAVwhQyzA4
specjalista onkologii klinicznej Łukasz Galus

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi filmami na naszym kanale na YouTubie, które zawierają mnóstwo cennych informacji i wskazówek dotyczących zdrowia skóry.

Pamiętajmy, że wczesne wykrycie czerniaka znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. Regularne badania dermatologiczne, w tym wideodermatoskopii, są niezbędne dla każdego, bez względu na wiek. Zadbajmy o naszą skórę i nie lekceważmy żadnych, nawet najmniejszych zmian.

Kampania społeczna Nie przekonuj się #nawłasnejskórze

Zobacz również:

Kampania społeczna Nie przekonuj się #nawłasnejskórze
twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.