Jak skutecznie przygotować się do badania znamion - dermatoskopii ? 10 wskazówek od dermatologa

Przygotowanie do wideodermatoskopowego badania znamion obejmuje kilka podstawowych kroków, które pomagają w uzyskaniu jak najbardziej precyzyjnych i dokładnych obrazów. Poniżej znajdziesz ogólne wskazówki dotyczące tego, jak przygotować się do badania pieprzyków.

no-borderWideodermatoskop wykorzystywany w naszych Centrach Medyczych

10 wskazówek od dermatologa - Jak przygotować się do badania znamion - dermatoskopii

1. Obejrzyj dokładnie swoją skórę

Obejrzyj dokładnie wszystkie swoje znamiona. Zwróć uwagę na zmiany skórne w miejscach trudnodostępnych np. skóra głowy czy przestrzenie międzypalcowe, tak aby w trakcie badania żadne z nich nie zostało pominięte. Przygotuj się także do wskazania niepokojących znamion lekarzowi. Zwróć uwagę na regułę ABCDE - jeśli masz zmiany, które wzbudzają Twoje wątpliwości na podstawie tej skali opowiedz o tym lekarzowi. Przed badaniem zostaniesz poproszony przez lekarza o rozebranie się do bielizny celem oceny wszystkich zmian znajdujących się na Twojej skórze.

2. Zmyj wszelkie kosmetyki

Skóra przygotowana do badania powinna być czysta. Przed badaniem wykonaj demakijaż oraz usuń wszelkie kosmetyki koloryzujące skórę. Balsamy do ciała oraz kremy np. z drobinkami także mogą zakłócać obraz. To umożliwi lekarzowi uzyskanie lepszego obrazu skóry.

3. Usuń lakier z paznokci

Badanie paznokci jest nieodłącznym elementem badania znamion, gdyż mogą one pojawić się także w tych okolicach. Usuń lakier do paznokci na dłoniach i/lub stopach. Pamiętaj, że paznokcie przygotowane do badania powinny być pozbawione również lakieru bezbarwnego tak aby lekarz mógł dokładnie obejrzeć normalną powierzchnię paznokci.

4. Usuń owłosienie w obszarze badania

Włosy w obrębie badanych znamion mogą przesłaniać pole widzenia i uniemożliwiać analizę obrazy dermatoskopowego. Usuń owłosienie w okolicy badanych znamion - zaleca się przycięcie włosów. Pamiętaj, aby podczas depilacji zachować delikatność by nie podrażnić obszaru badanej skóry oraz znajdujących się na jej powierzchni znamion.

5. Nie opalaj się przed badaniem i nie stosuj samoopalaczy

Badanie powinno być przeprowadzone na nieopalonej skórze, gdyż opalenizna może wpływać na wygląd znamion i uniemożliwiać postawienie prawidłowej diagnozy. Jeśli stosujesz samoopalacze, unikaj ich kilka tygodni przed badaniem. Sztuczne pigmenty mogą wpływać na odczyty z wideodermatoskopu.

6. Zdejmij biżuterię

Jeśli znamiona znajdują się pod biżuterią lub w jej okolicy, zdejmij ją przed badaniem, aby nie pominąć żadnego znamienia w trakcie wizyty lekarskiej.

7. Pamiętaj o swojej historii medycznej

Przygotuj się na odpowiedź na pytanie o choroby, na które chorujesz oraz o przyjmowane leki. Zastanów się czy w dzieciństwie zdarzały się u Ciebie poparzenia słoneczne, jak często się opalasz zarówno na słońcu jak i w solarium oraz czy w Twojej rodzinie ktoś chorował na czerniaka lub inne nowotwory skóry. Lekarz w trakcie wizyty zada Ci szereg pytań aby ustalić czy jesteś w grupie ryzyka występowania nowotworów skóry.

8. Przynieś dokumentację medyczną

Jeśli w przeszłości wykonywałeś badanie znamion w innej placówce, koniecznie przynieś ze sobą poprzednie wyniki badań. Gdy posiadasz raport i/lub zdjęcia z poprzedniego badania możesz je przesłać do nas mailowo przed wizytą, to zapewni lekarzowi możliwość analizy porównawczej celem oceny dynamiki zmian zachodzących w znamionach. Jeżeli masz wyniki poprzednich konsultacji dermatologicznych i/lub badań histopatologicznych, także weź je ze sobą. Dokumentację możesz do nas przesłać na adres: zbadamy@twojeznamiona.pl

9. Przygotuj pytania do lekarza

Jeśli masz jakieś wątpliwości zastanów się o co chciałbyś zapytać lekarza. Przed badaniem przygotuj pytania - możesz je spisać żeby mieć pewność, że omówisz je z lekarzem w trakcie wizyty.

10. Zarejestruj się na badanie

Umów się na wideodermatoskopowe badanie wszystkich znamion w jednym z naszych ośrodków:

Upewnij się, że jesteś zarejestrowany na wizytę. Jeśli nie miałeś wcześniej wykonywanego badania lub umawiasz się na badanie kontrolne wszystkich znamion umów się na “wideodermatoskopię wszystkich znamion z mapowaniem wytypowanych przez lekarza zmian wymagających monitorowania”. Jeśli byłeś już w naszym ośrodku na wizycie i lekarz zalecił Ci badanie wytypowanych do obserwacji znamion w przeciągu kilku miesięcy od badania wyjściowego umów się na “wideodermatoskopową wizytę kontrolną osoby dorosłej do 6 mies. od pełnego badania”.

no-borderWidok znamienia w powiększeniu mikroskopowym

Znaczenie wideodermatoskopii w profilaktyce nowotworów skóry

Wideodermatoskopia jest jedną z najbardziej zaawansowanych metod diagnostycznych stosowanych w dermatologii. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, umożliwia dokładne obserwowanie i ocenę znamion na skórze, co jest kluczowe w wczesnym wykrywaniu czerniaka i innych nowotworów skóry.

Regularne badania dermatoskopowe pozwalają na szybkie zidentyfikowanie podejrzanych zmian skórnych i podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych lub leczniczych. To niezwykle ważne, ponieważ wczesne wykrycie zmian nowotworowych znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.

Wideodermatoskopia - co to jest? Jak przebiega?

Zobacz również:

Wideodermatoskopia - co to jest? Jak przebiega?

Pamiętaj, że zdrowie Twojej skóry jest niezwykle ważne. Regularne badanie znamion, dbanie o ochronę przed słońcem oraz świadome podejście do zmian na skórze to klucz do utrzymania zdrowia i uniknięcia poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Nie zwlekaj, zadbaj o swoją skórę już dziś!

twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.