Jak wygląda typowy Czerniak [ZDJĘCIA]

Agnieszka Czyżewska
specjalista onkologii klinicznej
4.09.2020 · 8 min

Czerniak złośliwy jest nowotworem wywodzącym się z komórek barwnikowych - melanocytów. Poniżej prezentujemy zdjęcia czerniaków, które wystąpiły u różnych osób, abyś mógł być jeszcze bardziej czujny w trakcie samobadania swoich znamion. Po zapoznaniu się z tym artykułem będziesz wiedzieć jak wygląda typowy czerniak.

Znamiona na ciele

Czerniak zdjęcia

Rzadziej występuje u dzieci i młodzieży, natomiast u dorosłych od kilkudziesięciu lat obserwujemy w Polsce stały trend wzrostowy zachorowalności na czerniaka. Czynnik wpływający na powstanie czerniaka skóry to przede wszystkim promieniowanie UV związane z opalaniem się.

Czerniak jest nowotworem o wysokim stopniu złośliwości, dlatego też umieralność z powodu tego nowotworu skóry w Polsce jest wyższa niż przeciętnego obywatela Unii Europejskiej o około 20%.

Warunkiem wyleczalności jest wczesne wykrycie nowotworu i szybkie wycięcie chirurgiczne znamienia, dlatego też tak ważna jest profilaktyka czerniaka.

Czerniak może powstać w obrębie znamienia jak również w skórze niezmienionej. Czerniak rozwija się w 20-30 proc. z istniejących pieprzyków. Dlatego kładziemy tak duży nacisk na badanie wszystkich znamion na ciele, w celu usunięcia chirurgicznego tych, które mogą przekształcić się w czerniaka.

Czerniak złośliwy skóry - typ guzkowaty

U mężczyzn najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest tułów, w przypadku kobiet czerniaka najczęściej wykrywamy na kończynach.

Nasz niepokój bezwzględnie budzić powinny jakiekolwiek zmiany dotyczące już istniejących znamion. Do częstych objawów czerniaka, wymagających konsultacji lekarza dermatoskopisty należą między innymi:

Osoby, z jasną karnacją skóry, mające w rodzinie chorych na czerniaka, które poddawane były leczeniu immunosupresyjnemu albo mają zespoły obniżonej odporności, np. AIDS, należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na czerniaka.

Zmiany skórne podejrzane w kierunku czerniaka należy bezwzględnie usunąć w całości metodą chirurgiczną do badania histopatologicznego. Nie wolno wykonywać biopsji cienkoigłowej lub biopsji wycinającej polegającej jedynie na częściowym wycięciu znamienia!

W przypadku przerzutów do węzła wartowniczego należy wyciąć wszystkie węzły regionalnego układu chłonnego. Przy stwierdzeniu mikroprzerzutów tj. przerzutów o średnicy poniżej 2 mm nie ma określonych wytycznych dotyczących postępowania.

[Zobacz] Czerniak i inne nowotwory skóry

W przypadku wczesnych czerniaków skóry nie ma konieczności wykonywania rutynowych badań obrazowych takich jak USG, czy tomografia komputerowa klatki piersiowej. Istotnych informacji w takim przypadku dostarcza nam już badanie dermatoskopowe guza.

Najczęściej czerniak pojawia się na skórze, ale może on powstawać także w obrębie błon śluzowych lub w gałce ocznej, a przerzuty daje najczęściej do okolicznych węzłów chłonnych.

Węzły wartownicze oraz wyciętą bliznę poddaje się badaniu histopatologicznemu. Po około dwóch tygodniach pacjent otrzymuje wynik badania. Zarówno wynik badania blizny, jak i węzła mają wpływ na dalsze leczenie.

Po przebytym leczeniu czerniaka pacjent wymaga regularnych kontroli, w tym dermatoskopowego badania znamion, ponieważ może dojść do nawrotu choroby.

Nawroty czerniaka po leczeniu w bliznie po pierwotnie wyciętej zmianie oraz w okolicy tej blizny, jeżeli jest to technicznie możliwe, także powinno się kwalifikować do chirurgicznego usunięcia.

Zwykle przez pierwsze dwa lata po diagnozie czerniaka wizyty kontrolne odbywają się co 3-6 miesięcy, po dwóch latach co 6 miesięcy, a po pięciu latach co rok. Lekarz ocenia stan ogólny pacjenta, skórę, wszystkie znamiona na ciele, okolicę blizny i regionalne węzły chłonne.

Czerniak podpaznokciowy

Bob Marley zmarł z powodu przerzutów czerniaka, który pojawił się u niego pod paznokciem palca stopy.

Badanie Znamion
Czerniak
Nie lekceważ raka!

Nie lekceważ raka!

Sprawdź jak się chronić.

Twoja wiedza na temat profilaktyki czerniaka jest teraz większa, jednak to nic nie zmieni, jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki. Dowiedz się jak znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Jak się badać?