Czerniak złośliwy jest nowotworem wywodzącym się z komórek barwnikowych - melanocytów. Poniżej prezentujemy zdjęcia czerniaków, które wystąpiły u różnych osób, abyś mógł być jeszcze bardziej czujny w trakcie samobadania swoich znamion. Po zapoznaniu się z tym artykułem będziesz wiedzieć jak wygląda typowy czerniak.
Umów się na wideodermatoskopowe badanie wszystkich znamion w jednym z naszych ośrodków:
Rzadziej występuje u dzieci i młodzieży, natomiast u dorosłych od kilkudziesięciu lat obserwujemy w Polsce stały trend wzrostowy zachorowalności na czerniaka. Czynnik wpływający na powstanie czerniaka skóry to przede wszystkim promieniowanie UV związane z opalaniem się.
Czerniak jest nowotworem o wysokim stopniu złośliwości, dlatego też umieralność z powodu tego nowotworu skóry w Polsce jest wyższa niż przeciętnego obywatela Unii Europejskiej o około 20%.
Warunkiem wyleczalności jest wczesne wykrycie nowotworu i szybkie wycięcie chirurgiczne znamienia, dlatego też tak ważna jest profilaktyka czerniaka.
Masz podobne znamiona?
Czerniak może powstać w obrębie znamienia jak również w skórze niezmienionej. Czerniak rozwija się w 20-30 proc. z istniejących pieprzyków. Dlatego kładziemy tak duży nacisk na badanie wszystkich znamion na ciele, w celu usunięcia chirurgicznego tych, które mogą przekształcić się w czerniaka.
Brodawka czy czerniak?
U mężczyzn najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest tułów, w przypadku kobiet czerniaka najczęściej wykrywamy na kończynach.
Nasz niepokój bezwzględnie budzić powinny jakiekolwiek zmiany dotyczące już istniejących znamion. Do częstych objawów czerniaka, wymagających konsultacji lekarza dermatoskopisty należą między innymi:
Upewnij się!
Osoby, z jasną karnacją skóry, mające w rodzinie chorych na czerniaka, które poddawane były leczeniu immunosupresyjnemu albo mają zespoły obniżonej odporności, np. AIDS, należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na czerniaka.
Twoje znamię krwawi?
Zmiany skórne podejrzane w kierunku czerniaka należy bezwzględnie usunąć w całości metodą chirurgiczną do badania histopatologicznego. Nie wolno wykonywać biopsji cienkoigłowej lub biopsji wycinającej polegającej jedynie na częściowym wycięciu znamienia!
W przypadku przerzutów do węzła wartowniczego należy wyciąć wszystkie węzły regionalnego układu chłonnego. Przy stwierdzeniu mikroprzerzutów tj. przerzutów o średnicy poniżej 2 mm nie ma określonych wytycznych dotyczących postępowania.
Zobacz również:
W przypadku wczesnych czerniaków skóry nie ma konieczności wykonywania rutynowych badań obrazowych takich jak USG, czy tomografia komputerowa klatki piersiowej. Istotnych informacji w takim przypadku dostarcza nam już badanie dermatoskopowe guza.
Najczęściej czerniak pojawia się na skórze, ale może on powstawać także w obrębie błon śluzowych lub w gałce ocznej, a przerzuty daje najczęściej do okolicznych węzłów chłonnych.
Węzły wartownicze oraz wyciętą bliznę poddaje się badaniu histopatologicznemu. Po około dwóch tygodniach pacjent otrzymuje wynik badania. Zarówno wynik badania blizny, jak i węzła mają wpływ na dalsze leczenie.
Po przebytym leczeniu czerniaka pacjent wymaga regularnych kontroli, w tym dermatoskopowego badania znamion, ponieważ może dojść do nawrotu choroby.
Nawroty czerniaka po leczeniu w bliźnie po pierwotnie wyciętej zmianie oraz w okolicy tej blizny, jeżeli jest to technicznie możliwe, także powinno się kwalifikować do chirurgicznego usunięcia.
Zwykle przez pierwsze dwa lata po diagnozie czerniaka wizyty kontrolne odbywają się co 3-6 miesięcy, po dwóch latach co 6 miesięcy, a po pięciu latach co rok. Lekarz ocenia stan ogólny pacjenta, skórę, wszystkie znamiona na ciele, okolicę blizny i regionalne węzły chłonne.
Bob Marley zmarł z powodu przerzutów czerniaka, który pojawił się u niego pod paznokciem palca stopy.
Masz znamię pod paznokciem?
Zobacz również: