To jednak nie czerniak

Agnieszka Czyżewska
specjalista onkologii klinicznej
8.12.2020 · 9 min

Nie każdy pieprzyk czy zmiana skórna przeradza się w czerniaka, nawet jeśli niepokoi swoim wyglądem i/lub wymaga interwencji lekarskiej. Artykuł ten będzie poświęcony kilku wybranym jednostkom chorobowym, które również bierze się pod uwagę przy różnicowaniu czerniaka.

Znamiona na ciele

Włókniak twardy skóry (dermatofibroma)

To patologiczna, ale łagodna zmiana osiągająca zwykle od 2 mm do nawet 5 cm, dlatego wiele osób decyduje się na jej usunięcie ze względów estetycznych. Najczęściej powstaje jako odpowiedź na stany zapalne lub pękniętą kurzajkę. Przyjmuje postać ciemnobrązowej brodawki, stosunkowo twardej, ale poruszającej się pod skórą. Tego typu zmianę zawsze powinien obejrzeć dermatolog, by podjąć decyzję o ewentualnej biopsji i bezpiecznym usunięciu włókniaka twardego. Uwaga! Nie należy stosować domowych sposobów – kwasu salicylowego czy octu jabłkowego. Takie próby mogą nieść za sobą przykre powikłania i rozrost guza.

żródło: https://www.webmd.com/

Naczyniak (haemangioma)

To kolejna łagodna zmiana rozrostowa w postaci guza naczyniowego. Bardzo często jest obserwowana u niemowląt i małych dzieci, w przeważającej liczbie przypadków samoistnie się wchłania i nie daje żadnych objawów. Wyróżnia się następujące rodzaje naczyniaków:

Leczenie naczyniaków

żródło: www.kobieta.interia.pl/zdrowie

Grzybica paznokci

Powszechna i dobrze znana, ale wciąż sprawiająca problemy terapeutyczne. Szczególnie problematyczna w różnicowaniu z czerniakiem jest grzybica powierzchowna biała, która atakuje płytkę paznokciową od strony jej powierzchni, a nalot przybiera często czarną barwę.

[Zobacz], jak może wyglądać czerniak na stopach

źródło: https://aptekapuls.pl/blogs

Znamię błękitne

Należy ono do szczególnie trudnych w diagnozie znamion, które imitują czerniaka, a wątpliwości nie rozwiewa często nawet pierwsze badanie histopatologiczne Jego wielkość najczęściej nie przekracza średnicy ziarna soczewicy, jest głęboko osadzone w skórze i przybiera barwę błękitną.

Wyróżnia się 3 rodzaje tych znamion:

Znamię błękitne złośliwe to w zasadzie już forma czerniaka.

Znamię błękitne, które ma poniżej jednego centymetra i nie zmienia się, nie podlega leczeniu. Wskazana jest jedynie jego obserwacja pod kątem zmian w nim zachodzących. Bardzo ważne w procesie diagnostycznym są także informacje od kiedy znamię znajduje się na skórze, czy był w tym miejscu jakiś uraz oraz czy znamię nie zmienia wielkości w ostatnim czasie.

[Zobacz], jak odróżnić pieprzyk od typowego czerniaka

znamię błękitne - źródło: www.dermatologyadvisor.com

Rogowacenie słoneczne

To jedno z najczęstszych rozpoznań w gabinecie dermatologicznym. Dotyczy ono skóry starczej i jest skutkiem oddziaływania promieniowania ultrafioletowego na skórę. W formie zaawansowanej niesie ze sobą ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego, dlatego też wszelkie tego typu zmiany dokładnie się różnicuje i poddaje leczeniu zorientowanemu na zmianę, np. krioterapia lub obszar – laseroterapia.

rogowacenie słoneczne - źródło: www.krokdozdrowia.com

Ocenę znamion najlepiej zawsze pozostawić specjalistom, udając się na badanie znamion lub konsultację dermatologiczną. Doświadczeni dermatolodzy rozpoznają charakter każdego znamienia i doradzą, co robić dalej. Zaawansowana wideodermatoskopia w jeszcze większym stopniu pozwala na dokładną ocenę znamion. Krótka wizyta może pozwolić nam ustrzec się przed groźnym nowotworem skóry lub odzyskać spokój, że to jednak nie czerniak.

[Zobacz], czy badamy znamiona w Twoim mieście.

Źródła:

pieprzyk
czerniak
zdjęcia
znamię
rak skóry
nowotwory skóry
Nie lekceważ raka!

Nie lekceważ raka!

Sprawdź jak się chronić.

Twoja wiedza na temat profilaktyki czerniaka jest teraz większa, jednak to nic nie zmieni, jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki. Dowiedz się jak znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Jak się badać?