Nie każdy pieprzyk czy zmiana skórna przeradza się w czerniaka, nawet jeśli niepokoi swoim wyglądem i/lub wymaga interwencji lekarskiej. Artykuł ten będzie poświęcony kilku wybranym jednostkom chorobowym, które również bierze się pod uwagę przy różnicowaniu czerniaka.
To patologiczna, ale łagodna zmiana osiągająca zwykle od 2 mm do nawet 5 cm, dlatego wiele osób decyduje się na jej usunięcie ze względów estetycznych. Najczęściej powstaje jako odpowiedź na stany zapalne lub pękniętą kurzajkę. Przyjmuje postać ciemnobrązowej brodawki, stosunkowo twardej, ale poruszającej się pod skórą. Tego typu zmianę zawsze powinien obejrzeć dermatolog, by podjąć decyzję o ewentualnej biopsji i bezpiecznym usunięciu włókniaka twardego. Uwaga! Nie należy stosować domowych sposobów – kwasu salicylowego czy octu jabłkowego. Takie próby mogą nieść za sobą przykre powikłania i rozrost guza.
Twoje znamię się zmienia?
To kolejna łagodna zmiana rozrostowa w postaci guza naczyniowego. Bardzo często jest obserwowana u niemowląt i małych dzieci, w przeważającej liczbie przypadków samoistnie się wchłania i nie daje żadnych objawów. Wyróżnia się następujące rodzaje naczyniaków:
Powszechna i dobrze znana, ale wciąż sprawiająca problemy terapeutyczne. Szczególnie problematyczna w różnicowaniu z czerniakiem jest grzybica powierzchowna biała, która atakuje płytkę paznokciową od strony jej powierzchni, a nalot przybiera często czarną barwę.
Zobacz również:
Należy ono do szczególnie trudnych w diagnozie znamion, które imitują czerniaka, a wątpliwości nie rozwiewa często nawet pierwsze badanie histopatologiczne Jego wielkość najczęściej nie przekracza średnicy ziarna soczewicy, jest głęboko osadzone w skórze i przybiera barwę błękitną.
Wyróżnia się 3 rodzaje tych znamion:
Znamię błękitne złośliwe to w zasadzie już forma czerniaka.
Znamię błękitne, które ma poniżej jednego centymetra i nie zmienia się, nie podlega leczeniu. Wskazana jest jedynie jego obserwacja pod kątem zmian w nim zachodzących. Bardzo ważne w procesie diagnostycznym są także informacje od kiedy znamię znajduje się na skórze, czy był w tym miejscu jakiś uraz oraz czy znamię nie zmienia wielkości w ostatnim czasie.
Zobacz również:
To jedno z najczęstszych rozpoznań w gabinecie dermatologicznym. Dotyczy ono skóry starczej i jest skutkiem oddziaływania promieniowania ultrafioletowego na skórę. W formie zaawansowanej niesie ze sobą ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego, dlatego też wszelkie tego typu zmiany dokładnie się różnicuje i poddaje leczeniu zorientowanemu na zmianę, np. krioterapia lub obszar – laseroterapia.
Ocenę znamion najlepiej zawsze pozostawić specjalistom, udając się na badanie znamion lub konsultację dermatologiczną. Doświadczeni dermatolodzy rozpoznają charakter każdego znamienia i doradzą, co robić dalej. Zaawansowana wideodermatoskopia w jeszcze większym stopniu pozwala na dokładną ocenę znamion. Krótka wizyta może pozwolić nam ustrzec się przed groźnym nowotworem skóry lub odzyskać spokój, że to jednak nie czerniak.
Sprawdź