Zalecenia po badaniu znamion skórnych - wideodermatoskopii

Badania wideodermatoskopowe stały się niezwykle skutecznym narzędziem w wykrywaniu zmian skórnych, w tym znamion. Profilaktyka znamion skórnych jest kluczowym elementem dbania o zdrowie skóry, a badania wideodermatoskopowe pozwalają na wczesne rozpoznawanie potencjalnie niebezpiecznych zmian. Wczesne wykrycie czerniaka daje 90% szans na jego wyleczenie.

Sprawdź, co na ten temat twierdzi Agnieszka Czyżewska - specjalistka onkologii klinicznej:

https://youtu.be/u-Pc2wyqUlo
specjalistka onkologii klinicznej Agnieszka Czyżewska

Co dają regularne badania znamion?

Po przeprowadzeniu wideodermatoskopii zaleca się regularne kontrole u lekarza specjalizującego się dermatoskopowym badaniu znamion. Profesjonalne oceny zmian skórnych pozwolą na wczesne wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie reagowanie, a wczesne wykrycie czerniaka daje 90% szans na jego wyleczenie.

no-border

Ochrona przed promieniowaniem UV

Zalecane jest stosowanie kremów z filtrem SPF, ich stosowanie minimalizuje ryzyka powstawania nowotworów skóry przez działanie szkodliwych promieni słonecznych.

Samokontrola po badaniu znamion

Warto nauczyć się systematycznej samokontroli znamion. Zwracaj uwagę na ewentualne zmiany kształtu, koloru czy wielkości znamion i zgłaszaj je lekarzowi specjalizującemu się dermatoskopowym badaniu znamion. Polecamy stosowanie reguły ABCDE:

no-borderMetoda ABCDE

Asymetria (Asymmetry):

Znamiona skórne powinny być symetryczne. Oznacza to, że obie połowy znamienia powinny wyglądać jak lustrzane odbicie siebie nawzajem. Asymetria, czyli niesymetryczny kształt, może być objawem potencjalnie niebezpiecznej zmiany.

Brzegi (Border Irregularity):

Znamiona powinny mieć regularne, wyraźne brzegi. Brzegi znamienia czerniaka mogą być nieregularne, rozmyte lub posiadające nierówności. Nieregularność brzegów może wskazywać na potencjalne zagrożenie.

Kolor (Color Variation):

Znamiona skórne zazwyczaj posiadają jednolity kolor. W przypadku czerniaka, zmiany w kolorze, zwłaszcza różnice pomiędzy różnymi obszarami znamienia, mogą być sygnałem problemu. Czerniaki często charakteryzują się zróżnicowaniem kolorów, takimi jak brąz, czarny, czerwony, biały czy niebieski. Nie każdy czerniak jest czarny!

Średnica (Diameter):

Czerniaki zazwyczaj mają większą średnicę niż większość znamion skórnych. Średnica powyżej 6 mm może być uznawana za potencjalnie niebezpieczną. Niemniej jednak, należy pamiętać, że nie tylko duża średnica jest problemem, ważna jest także szybkość zmieniania się wielkości znamienia.

Ewolucja (Evolution):

Kryterium to odnosi się do zmian w znamieniu w czasie. Jeśli znamię zaczyna się zmieniać pod względem kształtu, koloru, wielkości lub struktury, może to być sygnałem, że konieczne jest dokładniejsze badanie. Wzrost, krwawienie, świąd lub inne symptomy, które pojawiają się nagle, również mogą wskazywać na ewolucję i konieczność konsultacji z lekarzem specjalizującym się dermatoskopowym badaniu znamion.

Czerniak - dlaczego zachorowalność rośnie? Odpowiada dr n. med. Łukasz Galus

Zobacz również:

Czerniak - dlaczego zachorowalność rośnie? Odpowiada dr n. med. Łukasz Galus

Profilaktyka znamion skórnych po badaniu wideodermatoskopowym to kluczowy element dbania o zdrowie skóry. Regularne kontrole wideodermatoskopowe, ochrona przed słońcem, samokontrola znamion oraz unikanie szkodliwych czynników to kluczowe kroki, które mogą znacząco wpłynąć na prewencję nowotworów skóry. Dbałość o zdrowy tryb życia i systematyczne badania kontrolne są kluczowe dla utrzymania zdrowej skóry.

twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.