Gdzie badać znamiona w Krakowie w 2021

Na stronach małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie dostępne są statystyki mówiące o tym, że nowotwory skóry stanowią około 10% wszystkich wykrywanych nowotworów złośliwych w Polsce. Spośród nowotworów skóry czerniak jest jednym z najczęściej występujących, ale nie jedynym. Jak można się ich ustrzec? Dlaczego należy przeprowadzać regularne badanie znamion oraz w jaki sposób wideodermatoskopia umożliwia wczesne wykrycie raka skóry?

krakówkraków

Profilaktyka raka skóry

Słońce pomaga syntetyzować w skórze witaminę D, ale jednocześnie za sprawą wysyłanych promieni UVA i UVB potrafi ją poparzyć, a to jeden z czynników pomagających czerniakowi pojawić się w naszych znamionach. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby wykonujące pracę na świeżym powietrzu, w sektorach takich jak rolnictwo, sadownictwo, ogrodnictwo, rybołówstwo czy budownictwo, które nie stosują żadnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Tymczasem niewiele trzeba, by się chronić, stosowne ubranie, nakrycie głowy, krem z filtrem to najlepsze rozwiązania na co dzień.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia: jak chronić się przed zachorowaniem na czerniakaZalecenia Ministerstwa Zdrowia: jak chronić się przed zachorowaniem na czerniaka

Wyróżnia się 3 główne fenotypy skóry.

  • Ludzie o mlecznej karnacji, których skóra w wyniku opalania łatwo ulega poparzeniom powinni stosować filtry o jak najwyższym faktorze. Obecnie jest to faktor 100.
  • Ludziom o jasnej karnacji ze skórą normalną zaleca się stosowanie faktora 50+.
  • Osoby z ciemną karnacją również nie mogą rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej. Rekomendowany dla nich filtr to 30+.

Należy pamiętać, że są to jedynie zalecenia i wszyscy, którzy przez dłuższy czas eksponują skórę na słońce muszą chronić ją kremem z wysokim faktorem.

Filtry nie są doskonałe. Trudno całkowicie uniknąć słonecznych poparzeń i osłonić pieprzyki (a na pewno nie wszystkie). Dlatego kolejnym elementem profilaktyki powinno być coroczne badanie znamion. Służy temu dermatoskopia a dziś nawet zaawansowana wideodermatoskopia.

Szczegóły ochrony przed czerniakiem

Zobacz również:

Szczegóły ochrony przed czerniakiem

Wideodermatoskopia – czym jest?

Ocena stanu znamion, zwanych potocznie pieprzykami, tzw. gołym okiem bywa trudna, a często nawet niemożliwa. Wideodermatoskopia jest prostą i sprawdzoną techniką diagnostyczną polegającą na oglądaniu zmian skórnych w powiększeniu. Badanie jest nieinwazyjne i łatwo powtarzalne, a z pomocą obecnej technologii możliwe jest archiwizowanie zdjęć podejrzanych pieprzyków, co ułatwia monitorowanie zachodzących w nich ewentualnych groźnych dla naszego zdrowia zmian. Dzięki temu zyskujemy szansę na wczesne rozpoznanie czerniaka lub innych nowotworów skóry, przykładowo, mniej znanego, ale równie groźnego, raka kolczystokomórkowego skóry.

Wideodermatoskop Fotofinder Medicam 1000 PortableWideodermatoskop Fotofinder Medicam 1000 Portable

Gdzie można się zbadać?

Najczęściej, próbując dowiedzieć się czegoś o naszych znamionach i potencjalnych metodach ich usunięcia, idziemy do dermatologa. Przyjmujący w przychodni specjalista często nie dysponuje jednak wideodermatoskopem, a nawet jeśli go posiada, limity czasowe nie pozwalają na wykonanie pełnowartościowego badania. Kierując kroki do gabinetu kosmetologii estetycznej, niejednokrotnie mamy wątpliwości, czy usunąć zmianę laserem - nie można wówczas wykonać badania histopatologicznego i dowiedzieć się, czy znamię było nowotworem. Zamiast biegać w stresie po przychodniach, można wybrać sprawdzone miejsce i zbadać znamiona, nawet podczas spaceru po Krakowie. Niedaleko Sukiennic, na Placu Szczepańskim 3, umówisz się na badanie Ogólnopolskie Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona przyjmuje szybko i bez kolejek.

Umów się na badanie znamion

Nie zwlekaj

Umów się na badanie znamion

Centrum badania znamion Twoje Znamiona w KrakowieCentrum badania znamion Twoje Znamiona w Krakowie

Wideodermatoskopia w Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona - jak przebiega?

Specjalista dermatolog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad. Warto wiedzieć więcej o chorobach w rodzinie i coś więcej o swoich pieprzykach. Nawet jeśli wcześniej nie wzbudzały one zainteresowania. Lekarz zapyta też o stosowane kremy z filtrem i wizyty w solarium. Samo badanie wykonywane jest w Krakowie jednym z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku - FotoFinder Medicam 1000. Kamera wideodermatoskopu pokazuje obraz znamion w czasie rzeczywistym na ekranie komputera i rejestruje go w rozdzielczości Full HD. Pozwala na mapowanie zmian i skuteczną oraz dokładną ich długoterminową obserwację.

Zdjęcia porównawcze wykonane w trakcie badania kontrolnego po roku od badania poprzedniego.Zdjęcia porównawcze wykonane w trakcie badania kontrolnego po roku od badania poprzedniego.

Całe badanie trwa około 30 minut i obejmuje całą powierzchnię ciała. Tylko odnalezienie i badanie wszystkich znamion ma sens i wartość w profilaktyce nowotworów skóry. Nie wszystkie zmiany jesteśmy w stanie znaleźć sami, jeszcze mniej z nich jesteśmy w stanie sklasyfikować, jako groźne lub łagodne, a tylko część z nich ma charakter barwnikowy. Dlatego tak ważne jest komputerowe badanie znamion.

Dowiedz się, skąd się biorą pieprzyki.

Zobacz również:

Dowiedz się, skąd się biorą pieprzyki.

Jak często badać znamiona?

Gdy nie chorujemy, nie jesteśmy w grupie ryzyka - wystarczy badanie raz w roku, jednak gdy któreś znamię wzbudza nasz niepokój, nie należy zwlekać. Korzystając z Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona mamy pewność, że w razie konieczności usunięcia pieprzyka zostaniemy objęci właściwą opieką.

Sprawdź cenę badania

Zobacz również:

Sprawdź cenę badania

Źródła:

  1. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia: jak chronić się przed zachorowaniem na czerniaka
twojeznamiona.pl © 2015-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.