Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Okres ten wiąże się w wieloma zmianami w ciele przyszłej mamy, mogą pojawiać się również rosnące znamiona, nowe pieprzyki, a nawet czerniak. W ciąży warto szczególnie zadbać o zdrowie, w tym także o skórę, która wymaga regularnej troski i badań profilaktycznych w tym badania znamion.
Rosnące znamiona w ciąży – czy badania znamion w ciąży i leczenie są bezpieczne?
Diagnostyka i leczenie różnych schorzeń bywają w ciąży utrudnione, jednak w momencie pojawiania się powiększonych znamion w ciąży, rozpoznanie problemu pozwoli odpowiednio zareagować i zadbać o zdrowie przyszłej mamy i maluszka. Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona zapewnia przyszłym mamom kompleksową pomoc w tym zakresie, dlatego zapraszamy do kontaktu.
Czy ciąża zwiększa ryzyko pojawienia się lub powiększenia znamion?
Poprzez stymulację estrogenów i wyższy niż normalnie poziom hormonów stymulujących melanocyty, w okresie ciąży mogą pojawiać się pewne zmiany pigmentacyjne na skórze. Efektem tego jest pojawianie się przebarwień, nowych znamion i rosnących pieprzyków w ciąży. Ciemnienie znamion jest także charakterystyczne dla tego okresu - szczególnie widoczne jest to na twarzy, jak również w postaci ciemnej kreski na ciążowym brzuchu zwanej linea nigra. Pojawienie się znamion atypowych skóry lub nowych pieprzyków w ciąży jest zatem rzeczą normalną, jednak warto zmiany te obserwować.
Zobacz również:
Warto pamiętać, że wraz z powiększaniem się łagodnych znamion w ciąży, aktywować mogą się również te bardziej niebezpieczne, których nie należy ignorować, a wręcz przeciwnie - niezwłocznie je zdiagnozować. Najlepszym sposobem na dokonanie dokładnej analizy i postawienie właściwej diagnozy jest wideodermatoskopia, która pozwala na nieinwazyjne obejrzenie pieprzyków, zmian skórnych w powiększeniu. W przypadku zdiagnozowania czerniaka w ciąży, który jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem, niemniej obejmuje 6-8% nowotworów rozpoznawanych u kobiet w stanie błogosławionym, konieczne może okazać się jego usunięcie znamion i leczenie.
Pieprzyk na brzuchu a ciąża - przeciwwskazania do wykonania badań znamion całego ciała
Każda przyszła mama jest pełna obaw względem swojego dziecka, niemniej w przypadku zagrażających zdrowiu, a nawet życiu, rosnących znamion w ciąży, nie powinna unikać ich przebadania. Bezpiecznym badaniem wszystkich znamion, które pomoże wstępnie ocenić zmianę jest wspomniana wcześniej wideodermatoskopia – nie ma dla niej żadnych przeciwwskazań.
Usuwanie znamion w ciąży - czy to bezpieczne?
Usuwanie znamion poprzedzone wcześniejszym badaniem zmiany – w tym czerniaka, jest w ciąży jak najbardziej wskazane, a wręcz konieczne. Nie należy zwlekać z ich usunięciem do rozwiązania, gdyż może to nieść wielkie ryzyko zarówno dla mamy, jak i płodu. Usunięcie podejrzanej zmiany i przekazanie jej do dalszych badań, pozwoli określić rodzaj znamienia, ale i wpłynąć na powodzenie dalszego leczenia. Obecności zmian skórnych w ciąży i powiększania się pieprzyków nie należy zatem lekceważyć i traktować jedynie jako „efektu ciąży”.
Czerniak w ciąży - rokowania i leczenie
Czerniak należy do najczęstszych nowotworów pojawiających się u młodych kobiet. Istnieją jego rodzaje, które rozwijają się w okresie ciąży oraz do dwóch lat po porodzie. Ich pojawienie się w tym czasie, nie ma jednak wpływu na gorszy przebieg choroby nowotworowej, w porównaniu do kobiet, które np. jeszcze nie rodziły.
Znamię nowotworowe – czerniak - objawia się pojawieniem się atypowej zmiany skórnej lub powiększeniem już istniejącej np. pieprzyka. Niestety może on powodować przerzuty do łożyska i płodu, dlatego jest on niebezpieczny także dla maluszka. Łożysko kobiety znajdującej się w grupie chorych na czerniaka w okresie ciąży, musi po rozwiązaniu zostać poddane ocenie patomorfologicznej. Jego dokładna analiza, pomaga w obserwacji dziecka, u którego istnieje podejrzenie rozwoju tego nowotworu.
Zobacz również:
Leczenie czerniaka skóry u przyszłej mamy polega na usunięciu zmiany, a następnie postępowaniu wedle standardowych procedur. Ryzyko przerzutów sprawia jednak, że wycinane tkanki mogą obejmować większy margines zdrowych tkanek wokół ogniska chorobowego. Stosowanie chemioterapii i immunoterapii w ciąży jest ograniczone, decyzje podejmowane są jednak w zależności od zaawansowania choroby oraz trymestru ciąży.
Nie zwlekaj!